۰

موفقیتی دیگر برای صنعت نفت

دقایقی مانده به نیمه شب شنبه ٢٦ تیرماه عملیات نصب سکوی ٢ هزار و ٧٥٠ تنی ١٩A پارس جنوبی با ثبت رکورد ٢ ساعت با موفقیت انجام شد و این سکو بر روی جکت نصب شده در در یا قرار گرفت.
پارس جنوبی - عصر نفت
پارس جنوبی - عصر نفت
به گزارش فارس ميزنفت ، عملیات نصب سکوی ١٩A پارس جنوبی که از ساعت ٢١ و ٢٠ دقیقه دیشب (شنبه، ٢٦ تیرماه) آغاز شده بود با ثبت رکورد ٢ ساعت در ساعت ٢٣ و ٢٠ دقیقه با موفقیت انجام شد، پیش بینی می شود عملیات تکمیلی نصب سه شنبه این هفته به پایان برسد.

براساس پیش‌بینی‌های اولیه انتظار می‌رفت که در طول سه ساعت سکوی ١٩A در موقعیت خود نصب شود که متخصصان شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی و نفت وگاز پارس موفق شدند با ثبت رکورد ٢ ساعت، عملیات نصب این سکوی ٢ هزار و ٧٥٠ تنی را با موفقیت انجام دهند.

برداشت گاز از فاز ١٩ پارس جنوبی که معادل ٢ فاز استاندارد پارس جنوبی بوده به دلیل قرار گرفتن در بلوک مرزی این میدان مشترک اهمیت بالایی دارد. با بهره برداری از این فاز، ٢ میلیارد فوت مکعب معادل ٥٦ میلیون مترمکعب به ظرفیت برداشت گاز از این میدان مشترک گازی افزوده می شود.

بارگیری سکوی ١٩A پارس جنوبی با ظرفیت ٥٠٠ میلیون فوت مکعب، ٢٩ خردادماه امسال آغاز شد و عملیات مهاربندی آن سوم تیرماه پایان یافت، حمل این سکو نیز به همراه سکوی فاز ٢١ به صورت همزمان با شناور ابوذر ١١٠ انجام شد. چهارشنبه هفته گذشته (٢٣ تیرماه) این شناور از عسلویه به سمت موقعیت فازهای ١٩A و ٢١ حرکت کرد تا با مساعد شدن شرایط جوی در موقعیت خود نصب شود.

شناور اوشنیک ٥٠٠٠ که در مالکیت شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی قرار دارد، با قرار گرفتن در کنار شناور ابوذر ١١٠، عملیات نصب سکوی ١٩A پارس جنوبی را با موفقیت انجام داد.

با انجام عملیات مقدماتی نصب سکوی ١٩A، عملیات بریدن و جدا کردن مهاربندی سکو از روی شناور ابوذر ١١٠ انجام شده و پس از آن شناور اوشنیک ٥٠٠٠ که جرثقیلی با وزن پنج هزار تن است، سازه را از روی شناور حامل برمی دارد و روی جکت قرار می دهد.

سکوی ١٩A پارس جنوبی که نخستین سکو از فازهای در دست اجرای شرکت تاسیسات دریایی است، یکی از کامل ترین سازه ها با ٩٨ درصد پیشرفت است که به دریا منتقل شده و هم اکنون عملیات تکمیلی نصب آن در حال انجام است.

براساس این گزارش، از جمله فعالیتهای عملیات تکمیلی نصب می توان به جوشکاری‌های اصلی (سکو به جکت)، بریدن قطعات اضافی، نصب پل اصلی و جوشکاری آن، رنگ آمیزی قطعات باقیمانده، باز کردن داربستها و انجام عملیات مساحی Post Survey اشاره کرد.

کارشناسان شرکت تاسیسات دریایی معتقدند عملیات حمل ٢ سازه بزرگ یعنی سکوهای ١٩A و ٢١  در یک نوبت حمل دریایی برای انجام عملیات نصب حساسیت ویژه‌ای داشته و نیازمند هماهنگی‌های قابل توجه و پذیرش ریسکهای زیادی است که با پذیرش ریسک از سوی پیمانکار، این عملیات با موفقیت پایان یافته است.

با اجرای فاز ١٩ پارس جنوبی، روزانه ٥٦,٦ میلیون مترمکعب گاز غنی، ٧٥ هزار بشکه میعانات گازی، سالانه ١.٠٥ تن گاز مایع ال پی جی و روزانه ٤٠٠ تن گوگرد تولید خواهد شد.
منبع : فارس
يکشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۹
کد مطلب: 13984
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *