۰
۱۰
یادداشت کاربر/

وزارت نفت یا سرای سالمندان؟

مطابق آمار و اطلاعات مندرج در سیستم جامع نیروهای انسانی نفت ، این صنعت دارای مدیرانی با میانگین سنی 52 سال و ستاد وزارت نفت با میانگین سنی 54 سال و البته وجود مدیران دارای محدوده سنی 60 تا 70 سال است.
وزارت نفت - عصر نفت
وزارت نفت - عصر نفت
ميزنفت/ یادداشت زیر توسط یکی از کاربران این پایگاه خبری - تحلیلی ارسال شده است. در این یادداشت می خوانیم:

مقام معظم رهبری: «هرکسی که در کشور مسئولیتی پذیرفته است باید همه توان و وقت خود را به ادای صحیح آن مسئولیت اختصاص دهد. شرمندگی من از بیکاری جوان کمتر از خودش نیست . شرمندگی نظام بیشتر از شرمندگی خود جوان در خانواده در خانواده اش است.»

آیا حمایت و بکارگیری مدیران مسن و ناکار آمد در صنعت حیاتی نفت برخلاف منویات مقام معظم رهبری نیست؟!در صفت پرشتاب و سرشار از تحول و رقابت دنیای امروز، آنچه که موجبات برتری شرکتها بر یکدیگر را تضمین می کند پرورش مدیران جوان، پویا ، خلاق ریسک پذیر ، پرتلاش و دارای انگیزه پیشرفت است.

شرکتهای بزرگ نفتی با تلاش برای جذب ، پرورش ، نگهداشت و بکارگیر نیروهای دانشگر ورزیده مزیت رقابتی امروز و فردای خود را تضمین خواهند کرد ولی صنعت کشورمان یکی از پیرترین صنایع کشور و حتی در مقایسه با شرکتهای مشابه خارجی بر اساس میانگین سنی مدیران آن است،مطابق آمار و اطلاعات مندرج در سیستم جامع نیروهای انسانی نفت ، این صنعت دارای مدیرانی با میانگین سنی 52 سال و ستاد وزارت نفت با میانگین سنی 54 سال و البته وجود مدیران دارای محدوده سنی 60 تا 70 سال است.

با توجه به میانگین سنی بالای مدیران نفتی  و وجود پروژهای بزرگ و حساس نفتی در کشور، نیاز به بکارگیری و پرورش مدیران جوان و خلاق نیازی اساسی است. وزیر محترم نفت در مراسم معارفه معاون جدید برنامه ریزی و نظارت بر مخازن هیدروکربوری بیان داشت : " معتقدم سن مناسب برای تصدی پست وزارت 40 سال است ( ایشان خود  63 سال سن دارند ) و مدیران عامل نیز باید بین 40 تا 45 داشته باشند( توجه به سن مدیران عامل شرکتهای تصلی و فرعی نفت – مثلا شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ) وی گفت : مدیران باید افرادی شایسته و خلاق باشند و نباید با رابطه و خارج از ضوابط سمت مدیریت را بدست آورند.

او همچنین گفت : میانگین سن مدیران در ایران باید دو تا سه سال آینده ، 10 سال کاهش پیدا کند !!!

شنیدن این سخنان از وزیر نفت با توجه به میانگین سنی بالای مدیران نفت که اکثر آنها ناکارآمد و غیر پویا هستند با رقه ای از امید در دل ما بوجود آورد که وزیر نفت با جدیت در راستای کاهش میانگین سنی مدیران نفتی اقدام خواهد شود ولی این امید هرگز با روز نگردید و حس نومیدی جایش را گرفته است چرا که متاسفانه همچنان مدیران مسن و ناکارآمد نفتی بر مسند قدرت باقی مانده و علیرغم شرایط بازنشستگی و اتمام مدت تمدید شده خدمت آنها  همچنان خدمتشان تمدید می شود.

وزیر محترم نفت به افکار عمومی توضیح دهد ویژگی بارز این مدیران مسن و ناکارآمد برای ادامه خدمتشان در صنعت نفت چیست؟

متاسفانه این روند در تناقض آشکار و ضدیت با خواست و منویات مقام معظم رهبری است آنجا که در دیدار با کارگزاران نظام به صراحت از شرمندگی خود و نظام در قبال بیکاری جوانان و عدم توجه به مدیران جوان سخن فرمودند.

آنجا که فرمودند پیام اصلی " اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل این است که  مسئولان باید برای یکایک بندهای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، برنامه ریزی و آنها را بطور واقعی اجرا نمایند؟

حال جای سوال است آیا سیاست وزارت نفت در بکارگیری مدیران مسن بازنشسته علیرغم مصوبه صریح مجلس  وحتی مدیران 70 ساله مطابق با سیاسیتهای کلی نظام و منویات مقام معظم رهبری در تناقض نیست؟

در حالیکه همگان خود را سرباز ولایت می دانند آیا نمی دانند یا نمی خواهند بدانند که لازمه سرباز ولایت ، گوش شنوا داشتن و اطاعت از فرامین مقام عضمای ولایت است؟

آیا آنان که تلاش می کنند با بکارگیری پیران 70 ساله و ناکارآمد در سمتهای حساس مدیریتی مقابل او امر و دغدغه های هر روز  رهبری و دلسوزان کشور در خصوص اشتغال جوانان ، رویش نسل جوان، اعتماد به نخبگان جوان دانشگاه ایستادگی کنند٬ درصدد نیستند تا برنامه های نظام برای آینده کشور را در نگاه جوانان کم اثر نشان دهند؟!


به راستی بیلان کاری این مدیران مسن در سالهای گذشته چه بوده و چه دستاورد ویژه ای برای صنعت حیاتی نفت داشته است؟در کدام طرح و برنامه خلاقانه آنان باعث رشد کمی یا کیفی صنعت نفت شده است آنان چه ویژگی بارزی داشته اند که دیگران و خصوصاٌ مدیران ارزشمند و توانگر نفتی با رده سنی پایین تر نداشته و ندارند؟؟! 
 

مهرزاد علمی زراسوند
 
شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۸
کد مطلب: 14335
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


شاخصه مهم بیژن زنگنه ::

دشمن نیروی انسانی و دوست دوستان مسن و پیرمرد خودش
حقيقت را گفتي
تنها راه نجات صنعت نفت ایران ::

عزل زنگنه و یاران کرسنتی اش از وزارت نفت هست
Iran, Islamic Republic of
دوستان توجه فرماییدبه خاطر پست ومقام پادشاهان معروفی چون شاه عباس ونادرشاه بچه خودراکشتند ویا کورکردند همینکه مدیران جوان به غضب مدیران سالمند کوروخانه نشین نشوند جای شکرش باقی است
دلسوز نفتی
Iran, Islamic Republic of
اصل موضوع عالی است... اما باید پیشنهاد و یا طرحی نیز ارایه شود تا بالاخره راه جدیدی باز شود.... جایگاه مرکز توسعه مدیریت در وزارت نفت کجاست؟..... آنجا هم بازنشستگان در راس کار و مشاوره هستند.... بررسی کنید و خواهید دید....

برخی از مدیران فعلی، اگر مجبور نباشند، حتی تا طلیعه ظهور، پست خود را رها نمی کنند و به دنبال پستهای مدیریت نفتی آن زمان هم هستند....

پیشنهاد اجرایی من این است که مرکز توسعه مدیران صنعت نفت، فورا نسبت به ارسال نامه ای به حوزه ستادی وزارت نفت اقدام کنند تا برای سمتهای مدیران پایه، میانی و ارشد هر معاونت، نفرات جایگزین معرفی شوند....ظرف دو هفته حداکثر....


سپس بررسی نمایند آیا نفرات معرفی شده به صورت صحیح و منصفانه ای معرفی شده اند و فرد مناسب یا مناسبتری جا نمانده باشد.....
سپس برنامه های ضربتی توسعه مدیران را اجرا نموده و گزارش ماهانه به کارکنان محترم صنعت نفت بدهند.... فعلا این میزان کافی است....
عزیز برادر

توی شرکت شل و توتال هم اینجوری مدیر انتخاب نمیشه..........

مدیریت با درس و مدرک که نیست
کارمند شرکت ملی نفت
Iran, Islamic Republic of
من بعنوان کسی که 15 سال در منطقه عملیاتی کار کرده ام متاسفم که بگویم تفکر حاکم بر صنعت نفت این است که حتی المقدور مدیران پیر و فرتوت حفظ شوند و اگر مجبور شوند که این مفلوکان را بازنشسته کنند فردی را که از همه مسن تر باشد برای جانشینی بعنوان مدیر انتخاب میکنند. با یک حسا ب سرانگشتی, پیرمردی که با علوم روز دنیا بیگانه است و انرژی ندارد اگر مثمر ثمر میبود که در مدتی که صندلی مدیریت را اشغال کرده بود قطعأ اثرش مشخص میشد.
احمد
Germany
یه مدیر جوان به اسم حافظی داشتند که اونم با پاکنژاد بیعت نکرد عوضش کردند.!!!!!
Iran, Islamic Republic of
همه فرمایشات صحیح . ولی چرا اینقدر حساسیت در نفت و دولت ؟!!! درنفت کمتر از ۵٪ سن بالای ۶۰ سال دارند و این در کشور های پیشرفته خیلی بیشتر است افراد لایق و با تجربه را رها نمی کنند همانطور که در دانشگاه و مراکز تحقیقاتی تا وقتی کسی بتواند روی پا بایستد استفاده می کنند. شرکت های غربی و ژاپنی و کره ای که واقعا در باره نیروی کار تعارف ندارند بیش از ۲۰ در صد نیروها سن بالا هستند اگر هم پست بالایی نداشته باشند بعنوان ارشد (Senior ) از تجربیات آنها استفاده می کنند
البته حرف من در مورد افراد شایسته است نه مدیرانی که ۳۰ ساله پست ها را دو دستی چسبیده اند و شایستگی ندارند از طریق رابطه به خرابکاری ادامه میدهند و کسی عملکرد آنها را نمی سنجد ..
من هم فرزندانم مهندس و بیکارند ولی با رفتن مدیران شایسته سن بالا شغلی برای فرزند من ایجاد نمی شود.
چرا به خبره گان- شورای نگهبان- قوه قضاییه - قوه مقننه - ارگانها - نهاد ها - آستان ها - بانک ها - حوزه ها و .... کسی کاری ندارد که همه پست ها قریب باتفاق دست افراد بالای ۷۰ سال است چرا ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Romania
در شرکت پتروپارس هم افراد مسن و بازنشسته هم زیادهستند یک سری به انجا بزنید. بازنشسته ها را با طرفند های زیاد میخوان نگه دارند برای همین همشون میشوند مشاور. مگه شرکتی که پروزه نداره چند تا مشاورمیخواد. مدیر حفاری را هم که هیچ بهره کاری نداره را چون ایثارگر هست میگویند شامل ایشان نمی شود پس به عملکرد و فساد های مالی خودش و تیمش رسیدگی کنید.