۰

سرعت رشد مصرف بنزین بعد از حذف کارت سوخت دو برابر شد+جدول

در حالی که وزارت نفت مدعی عدم تاثیر کارت سوخت بر کنترل مصرف بنزین است، آمارها نشان می‌دهد که رشد مصرف بنزین در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، 3.8 درصد افزایش یافته که نشان‌گر افزایش تقریبا 2 برابری رشد مصرف بنزین است.
بنزین - عصر نفت
بنزین - عصر نفت
به گزارش ميزنفت ، اوایل تیرماه و همزمان با تصویب لایحه اصلاحیه قانون بودجه 95 در هیئت دولت و ارسال این لایحه به مجلس، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در مصاحبه با یکی از رسانه‌ها در دفاع از دیدگاه خود مبنی بر ضرورت حذف کارت سوخت با اشاره به رشد 1.7 درصدی مصرف بنزین در یک سال اخیر بدون کارت سوخت و سهمیه بندی بنزین، گفت: «این آمار به این معنا است که مردم به صورت معقول بنزین مصرف می‌کنند و کارت سوخت هیچ گونه تاثیری در کنترل مصرف سوخت ندارد».

زنگنه این اظهارات را در دفاع از پیشنهاد وزارت نفت مبنی بر حذف بند الزام دولت به حفظ کارت سوخت و عرضه مجدد بنزین دو نرخی از قانون بودجه 95 که درقالب بند «ح» تبصره 14 ارائه شده بود، در قالب لایحه اصلاحیه قانون بودجه 95، مطرح کرده بود. همزمان با بررسی این لایحه در کمیسیون‌های تخصصی مجلس و صحن مجلس هم این دیدگاه زنگنه بارها توسط برخی از مدیران ارشد وزارت نفت مانند عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تکرار شد.

در نهایت، مجلس شورای اسلامی در اوایل شهریورماه با پیشنهاد وزارت نفت مبنی بر حذف بند الزام دولت به حفظ کارت سوخت موافقت کرد ولی همان‌طور که کارشناسان پیش بینی می‌کردند، در مدت کوتاهی شواهد محکمی برای نقض ادعای زنگنه و مدیران ارشد وزارت نفت مبنی بر عدم تاثیر کارت سوخت بر کنترل مصرف بنزین رسانه‌ای شد و مشخص شد این ادعای وزارت نفت دولت یازدهم هم مطابق با واقعیت نیست. دقیقا مشابه یکی دیگر از ادعاهای مسئولان این وزارتخانه مبنی بر کاهش مصرف بنزین بعد از تک نرخی شدن آن که در خردادماه 94 مطرح شده بود.

براساس جدیدترین آمارهای منتشر شده توسط وزارت نفت، متوسط مصرف بنزین کشور در شش ماه ابتدای امسال، 75.4 میلیون لیتر در روز بوده است که 3.8 درصد بیشتر از متوسط مصرف این فرآورده نفتی در مدت مشابه سال قبل است. به عبارت دیگر، رشد متوسط مصرف بنزین در نیمه اول امسال 90 درصد بیش از رشد مصرف بنزین در سال 94 نسبت به سال قبل آن بوده است یعنی رشد افزایش مصرف بنزین در نیمه اول امسال تقریبا 2 برابر شده است.

براساس این آمارها هرچند متوسط مصرف بنزین در فصل بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد اندکی در حدود 1 درصد را تجربه کرده است اما متوسط مصرف بنزین در فصل تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد کم سابقه 6.6 درصدی را تجربه کرده و مصرف بنزین در این فصل به 78.7 میلیون لیتر در روز رسیده است. میزان مصرف بنزین در شش ماه ابتدایی امسال و مدت مشابه سال قبل در جدول زیر آمده است:
 
ماه/سال 94 95 درصد رشد نسبت به سال قبل
فروردین 72 72.9 1.2
اردیبهشت 70.8 71.9 1.5
خرداد 71.6 71.7 0.2
تیر 68.7 75.4 9.7
مرداد 76 79.3 4.3
شهریور 76.8 81.4 5.9
متوسط شش ماهه 72.7 75.4 3.8

با توجه به عدم تمایل وزارت نفت به حفظ کارت سوخت و عدم تحرک کافی این وزارتخانه برای تسریع در راه‌اندازی هر چه سریع‌تر پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی کشور، الزام دولت به حفظ کارت سوخت مهمترین و سریع ترین اقدامی است که می تواند از سوی نمایندگان مجلس برای مهار روند نگران کننده افزایش مصرف و واردات بنزین صورت گیرد.

اقدامی که حداقل فایده آن، کاهش نگرانی‌ها درباره تشدید قاچاق بنزین در شرایط فعلی است. اخیرا طرح دو فوریتی نیز در همین زمینه به امضای 20 نماینده مجلس رسیده و به هیئت رئیسه مجلس ارائه شده است. در صورتی که این طرح در صحن مجلس مطرح شود و به تصویب برسد، اقدام موثری خواهد بود و البته این کار بدون نظر مثبت هیئت رئیسه مجلس امکان پذیر نیست.

منبع : فارس
چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۸
کد مطلب: 14978
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *