۰

پیش‌دستی ژاپنی‌ها در آزادگان

معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت از پیشدستی ژاپنی‌ها در ارسال مطالعات آزادگان جنوبی به شرکت ملی نفت خبر داد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها حداکثر تا چهار هفته آینده برای مناقصه آزادگان جنوبی اعلام عمومی خواهد شد.
غلامرضا منوچهری - عصر نفت
غلامرضا منوچهری - عصر نفت
به گزارش ميزنفت ، «غلامرضا منوچهری» معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: جزیره کیش منبع گازی بزرگی است و در فلات قاره ایران نیز مخازن متعدد گاز و نفت داریم؛ به‌طوری که برای دستیابی به این ذخایر در جزیره ‌های کیش، قشم و دیگر جزایر ایرانی خلیج فارس اکتشافاتی در آینده خواهیم داشت.

وی افزود: کیش نقطه استراتژیکی برای جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور است؛ در این جزیره، تسهیلات و امکانات مناسبی وجود دارد که کنار ذخایر عظیم نفت و گاز ایران در خلیج فارس، ظرفیت‌های بزرگ سرمایه گذاری نفتی و گازی را رقم زده است.

منوچهری در خصوص انتشار فهرست 29 شرکت دارای صلاحیت خارجی برای شرکت در مناقصه‌های بین المللی نفتی ایران گفت: این فهرست از بخش مربوطه در شرکت نفت تازه به بخش توسعه‌ای تحویل شده و در واقع مربوط به لیست شرکت‌های صاحب صلاحیت است.

وی ادامه داد: ما پس از دریافت این فهرست، اکنون در حال آماده سازی اسناد مناقصه برای پروژه‌های مختلف هستیم که پس از اعلام آمادگی این شرکت‌ها، بر اساس علاقه و قابلیت‌ها از این شرکت‌ها برای حضور در مناقصه‌ها دعوت می‌شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه "در یک مناقصه نفتی لزوماً تمامی این 29 شرکت خارجی حضور نخواهند داشت"، گفت: حضور هر شرکت در هر مناقصه بین المللی نفتی و گازی ایران، باید بر اساس سنجش توانمندی‌های آن شرکت در اجرای آن پروژه خاص باشد؛ به‌عبارتی صلاحیت شرکت‌ها برای حضور در یک مناقصه نیز دوباره مورد سنجش و داوری قرار خواهد گرفت.

وی افزود: طرح توسعه آزادگان جنوبی، نخستین مناقصه بین المللی نفتی ایران خواهد بود که خوشبختانه اسنادش تقریباً نهایی شده و به‌زودی این مناقصه برگزار می‌شود.

معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، حداکثر تا چهار هفته آینده برای مناقصه آزادگان جنوبی اعلام عمومی خواهد شد.

منوچهری در پاسخ به سؤالی در خصوص احتمال افزایش تعداد شرکت‌های واجد صلاحیت داخلی در بخش اکتشاف و تولید، گفت: اگرچه ارزیابی‌ها ادامه دارد، اما تعداد این شرکت‌ها نمی‌تواند خیلی زیاد باشد، در هیچ جای دنیا تعداد شرکت‌های اکتشاف و تولید نامحدود نیست.

وی درباره حضور شرکت اینپکس ژاپن در توسعه میدان آزادگان جنوبی، اذعان داشت: ما با ایمپکس ژاپن روی چند میدان از جمله میدان آزادگان MOU داریم؛ آنها نتایج مطالعاتشان را در مرحله اول به ما ارائه کرده‌اند و در سه هفته آینده مرحله دوم مطالعاتشان را که در واقع از دید کار MOU مرحله نهایی است به ما ارائه می‌کنند؛ این شرکت از شرکت کنندگان صاحب صلاحیت در مناقصات آتی خواهد بود.

وی افزود: برای آزادگان ما تا به حال با حدود پنج شرکت بین المللی MOU امضا کرده‌ایم ولی این که حالا چند گروه به‌صورت کنسرسیوم در مناقصه خواهند آمد باید ببینیم که اینها چگونه با همدیگر مشترک می‌شوند.

منوچهری تصریح کرد: پیش‌بینی می‌کنیم که شرکت‌های چینی با اروپایی‌ها شریک شوند و باید یک شریک ایرانی داشته باشند؛ این اتفاقی است که باید منتظر باشیم که ببینیم چند گروه خواهند آمد.

این مقام مسئول در خصوص لغو قرارداد شرکت‌های چینی در آزادگان شمالی و یادآوران، گفت: به هر حال آنها هم آمادگی دارند که در مناقصات آتی ما شرکت کنند و ما به آزادگان فعلاً در یک اسکوپ کلی نگاه می‌کنیم.

معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران همچنین در خصوص میزان تولید کنونی نفت ایران اظهار داشت: ما در حال حاضر حدود 3.9 تا 4 میلیون بشکه تولید داریم.منبع : تسنیم
سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۶
کد مطلب: 16280
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *