۰

آخرین وضعیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس

معاون وزیر نفت از واردات روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد و گفت: بدون احتساب بنزین تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس حدود ۶۲ میلیون لیتر بنزین پایه در کشور تولید می شود که در ماه آینده به حدود ۷۰ میلیون لیتر خواهد رسید.
ستاره خلیج فارس - عصر نفت
ستاره خلیج فارس - عصر نفت
به گزارش ميزنفت ، دهم اردیبهشت ماه سال جاری "تولید مستمر بنزین در فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس" با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید. از این تاریخ تا امروز 44 روز می گذرد و به گفته مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، در این مدت 100 میلیون لیتر بنزین در این پالایشگاه با پالایش میعانات گازی پارس جنوبی به تولید رسیده است.

* بنزین سازی فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس به مرور در حال تثبیت تولید است

«عباس کاظمی» مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران امروز در خصوص آخرین وضعیت این پروژه ملی گفت: از همان روز افتتاح، بزرگترین واحد بنزین سازی ایران با خوراک میعانات گازی، در سرویس بوده و هیچ موقع متوقف نشده است.

وی با بیان این‌که این واحد یک تجربه جدید در صنعت پالایش ایران به شمار می‎آید، افزود: این واحد به مرور در حال تثبیت تولید است.

کاظمی با بیان اینکه چهار مخزن ذخیره سازی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس وجود دارد گفت: تاکنون حدود 100 میلیون لیتر بنزین تولید شده که در مخازن پالایشگاه ستاره خلیج فارس است و به انبار نفت بندرعباس تحویل خواهد شد.

* واحد ایزومریزاسیون پالایشگاه تا چند روز آینده به مدار می آید

وی همچنین به مرحله راه اندازی واحد ایزومریزاسیون این پالایشگاه در روزهای آینده اشاره کرد و گفت: این واحد هم اکنون در حال اسیدشویی است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با بیان این‌که هم اکنون و بدون احتساب بنزین تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس حدود 62 میلیون لیتر بنزین پایه در کشور تولید می شود، اظهار کرد: این میزان در ماه آینده به حدود 70 میلیون لیتر خواهد رسید.

* متوسط واردات بنزین در سال جاری 10 میلیون لیتر در روز است

وی با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون روزانه حدود 10 میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده است، ادامه داد: با رشد توسعه اقتصادی و افزایش تعداد اتومبیلها و افزایش قابل توجه سفرهای مردم در کشور میزان مصرف بنزین هم افزایش یافته است که البته طبیعی است.

وی در پاسخ به سوال برخی که معتقدند در قبال رشد اقتصادی، بایستی تنها میزان مصرف نفت‌گاز افزایش یابد نیز گفت: طبیعی است که همراه با رشد اقتصاد، وضع مردم هم بهبود و قطعا مسافرتها و مصرف بنزین هم افزایش می یابد.

* انتقاد معاون وزیر نفت از انتقادها

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با بیان اینکه طی 4 سال گذشته برخی رسانه ها چندین هزار اخبار مرتبط با بنزین تولید کرده اند که همه آنها هم منفی بوده است، گفت: این به ضرر جامعه است.

کاظمی اظهار کرد: متاسفانه هم اکنون هم که پالایشگاه ستاره خلیج فارس راه اندازی شده و در حال تولید است، بازهم این اخبار منفی ادامه دارد.

وی با بیان اینکه وضع پالایشگاه ستاره خلیج فارس از زمان تزریق خوراک تاکنون مطلوب بوده و مشکل خاصی ندارد و در حال تثبیت تولید است، تاکید کرد: کشور در حال رهایی از نگرانی ها درباره امنیت انرژی (در مقوله بنزین) است.

وزارت نفت امروز اعلام کرد که نخستین محموله بنزین تولیدی پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به میزان 21 میلیون لیتر روز گذشته (22 خردادماه) وارد انبار شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی منطقه بندرعباس شد.منبع : تسنیم
سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۹
کد مطلب: 17945
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *