۰

بازگشت سؤال‎برانگیز گازپروم

بعد از اینکه گازپروم روسیه ایران را در میدان آذر دور زد و اطلاعات به‌دست‌آمده را در طرف عراقی به‌منظور افزایش برداشت نفت از مخزن مشترک با ایران استفاده کرد، دوباره پای گازپروم روسیه به میدان نفتی آذر باز شده است.
گازپروم - عصر نفت
گازپروم - عصر نفت
به گزارش ميزنفت ، در امتداد مرز ایران و عراق و در قسمت جنوب غربی استان ایلام بین دو شهر مهران و دهلران، میدان نفتی بزرگی واقع شده که مخزن آن بین ایران و عراق مشترک است. این میدان نفتی در سمت ایران با نام "بلوک اناران" و در سمت عراق با نام "میدان بدرا" (البدره) شناخته می‌شود. بلوک اناران خود از دو میدان نفتی با نامهای "آذر" و "چنگوله" تشکیل شده است.

ارتباط ساختمانی مخزن میدان چنگوله با مخزن میادین آذر و بدرا در سال گذشته مشخص شد و در خصوص ارتباط دینامیکی ساختارهای موجود هنوز بررسی‌ها ادامه دارد، ازاین‌رو توسعه میدان چنگوله تا سال گذشته در اولویت‌های وزارت نفت قرار نداشت، اما توسعه میدان آذر به‌عنوان یکی از میادین مشترک ایران و عراق از سالهای پیش مورد توجه وزارت نفت ایران بود.

پس از انجام مطالعات متعدد به‌روی میدان آذر توسط شرکت‌های نروژی و ایرانی، در سالهای پایانی دهه 80 شمسی، مذاکراتی با شرکت پتروناس مالزی و گازپروم روسیه برای توسعه این میدان انجام شد و در نهایت تفاهم‌نامه‌ای به‌منظور مطالعات این میدان با شرکت گازپروم روسیه به امضا رسید. این شرکت روسی با امضای قرارداد محرمانگی با شرکت ملی نفت ایران تمامی اسناد فنی این میدان نفتی ایران را بررسی کرد و مطالعات جامعی به‌روی این میدان انجام داد اما زمانی که در سال 90 شمسی قرار بود با ایران قرارداد توسعه این میدان را به امضا برساند، یک‌باره زیر همه چیز زد و حاضر به امضای قرارداد با ایران نشد.

این کار شرکت گازپروم روسیه زمانی معنا پیدا کرد که این شرکت بعد از انجام مطالعات روی میدان آذر، با عراق قرارداد توسعه میدان "بدرا" را امضا کرد، به‌عبارتی این شرکت روسی که به نظر می‌رسد از ابتدا مذاکرات خود را با وزارت نفت عراق برای دردست‌گیری توسعه میدان بدرا انجام داده بود، به‌منظور موفقیت در توسعه طرف عراقی این میدان مشترک با ایران، با امضای تفاهم‌نامه‌ای با شرکت ملی نفت ایران و با نشان دادن در باغ سبز مبنی بر اینکه خواهان امضای قرارداد با ایران به‌منظور توسعه میدان آذر است، مطالعات خود را به‌روی طرف ایرانی این مخزن مشترک انجام داد و اطلاعات ایران را برای توسعه میدان نفتی رقیب ایران، به خاک عراق برد.

در حال حاضر، شرکت گازپروم روسیه طرح توسعه میدان بدرا عراق را با راهبری کنسرسیومی با حضور شرکت‌های KOGAS کره جنوبی، پتروناس مالزی، TPAO ترکیه و OEC عراق به‌عهده دارد.

در حالی که ایران تولید 15هزار بشکه‌ای نفت از میدان آذر را از پایان اسفند سال 95 آغاز کرده، تولید نفت از این مخزن مشترک در سمت عراق در حدود 65 هزار بشکه در روز است که رهبر کنسرسیوم توسعه این میدان (گازپروم) اعلام کرده در سال 2017 مقدار تولید روزانه نفت میدان البدره عراق به 115 هزار بشکه در روز می‌رسد و برنامه افزایش تولید از این میدان تا 170 هزار بشکه در روز دنبال می‌شود.

با تمامی این اوصاف، مدیران و کارشناسان شرکت گازپروم روسیه اخیراً از میدان نفتی آذر و روند توسعه آن در ایران بازدید کرده و تفاهم‌نامه‌ای با شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت ایران (اویک) به‌منظور همکاری در روند توسعه میدان نفتی آذر به امضا رسانده‌اند. نکته جالب اینجاست که بعد از اینکه گازپروم روسیه ایران را در میدان آذر دور زد و اطلاعات به‌دست‌آمده را در طرف عراقی به‌منظور افزایش برداشت نفت از مخزن مشترک با ایران استفاده کرد، دوباره ایران با امضای قرارداد محرمانگی با این شرکت، اطلاعات روز مخزن نفتی میدان مشترک آذر و همچنین چنگوله را در اختیار این شرکت روسی قرار داده است.منبع : تسنیم
شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۴
کد مطلب: 18418
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *