۰

امیدی به واگذاری فرزاد ب به هند وجود ندارد

مذاکرات طولانی میان ایران و هند بر سر میدان گازی فرزاد ب بعد از سختگیرانه تر شدن موضع دو کشور به بن بست خورده است.
ایران و هند - عصر نفت
ایران و هند - عصر نفت
به گزارش ميزنفت ، مذاکرات طولانی میان ایران و هند بر سر میدان گازی فرزاد ب بعد از سختگیرانه تر شدن موضع دو کشور به بن بست خورده است.

از زمان انقضای ضرب الاجل قبلی برای نهایی شدن این مذاکرات در ماه فوریه، هیچ مذاکره دیگری در سطح بالا بین مقامات دو کشور صورت نگرفته، اما نامه نگاری های رسمی انجام شده بین مقامات دو کشور نشان می دهد که نه ایران و نه هند تمایلی برای فراهم کردن زمینه برای دستیابی به یک توافق ندارند.

در مقابل، با وجود اینکه دولت ایران در نامه ارسالی خود تصریح کرده که این کشور تعهدی به واگذاری ترجیحی این پروژه به شرکت هندی ندارد، اما طرف هندی در اقدامی تلافی جویانه اقدام به کاهش واردات نفت خام از ایران کرده است.

بر اساس این گزارش، دولت هند از اصرار دولت ایران به برگزاری مناقصه برای واگذاری حق توسعه میدان فرزاد ب غافلگیر شده است. این تصمیم پس از آن صورت گرفته که کنسرسیومی متشکل از شرکت های هندی توافق کرده بودند تعهد توسعه ای خود در مورد طرح 11 میلیارد دلاری ارائه شده را افزایش دهند و هزینه های سرمایه ای و زیرساختی و حمل و نقلی را نیز در آن بگنجانند. طرح سرمایه گذاری جدید که ماه گذشته به ایران ارائه شد، شامل 6 میلیارد دلار برای توسعه میادین گازی و 5 میلیارد دلار برای پایانه ال ان جی و تاسیسات صادرات گاز بوده است.

طرف هندی با اشاره به اینکه این میدان برای اولین بار در سال 2008 توسط شرکت هندی کشف شده و هند مشتری ثابت نفت ایران در دوران تحریم ها بوده است، شرکت های هندی برای در اختیار گرفتن حق توسعه این میدان باید در اولویت قرار داشته باشند.

اما مقامات دولت ایران گفته اند که این کشور «تحت فشار هر نوع تهدیدی، هیچ قراردادی را در مورد فرزاد ب با هند منعقد نخواهد کرد.»

در حالی که این مذاکرات در آستانه شکست قرار دارد، مقامات می گویند دولت هند به شرکت های بازاریابی و پالایشگاهی نفت خود اعلام کرده که خرید نفت خود از ایران را کاهش دهند.منبع : تسنیم
جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۲
کد مطلب: 18659
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *