۰

زنگنه : تمام میادین مشترک نفت و گاز تعین تکلیف شد

وزیر نفت با تاکید بر این که تا پایان دولت دوازدهم هیچ میدان مشترکی نیست که تعیین تکلیف نشده باشد، گفت: یک بسته پنج میلیارد دلاری در حال آماده سازی است که در طول ۲ سال برای افزایش تولید در میدان‌‌های در حال بهره‌برداری اجرا می‌شود.
زنگنه - عصر نفت
زنگنه - عصر نفت
به گزارش ميزنفت ، بیژن زنگنه وزیر نفت صبح امروز در سومین کنگره نفت و نیرو با تاکید بر اینکه این کنگره با عنوان یک نهاد اثرگذار و در حد نهادی که زیرمجموعه دولت نیست به حیات خود ادامه می‌دهد گفتک روزی که در سال 1390 اندیشه اولیه تشکیل این باشگاه شکل گرفت، قرار بود یک اتاق فکر برای بخش انرژی و نفت کشور تشکیل شود که بار مالی و وابستگی به دولت نداشته باشد.

وی ادامه داد: از سال 1393 جلسات ماهانه در باشگاه برگزار می‌شود و مطالب این جلسات منتشر می‌شود. این باشگاه کمتر از 200 عضو دارد، اما عده‌ای از چنین حرکتی ابراز نگرانی می‌کنند که نمی‌دانیم دلیل این نگرانی چیست.

زنگنه با بیان این که برخی ادعا می‌کنند در باشگاه نفت و نیرو رانت اطلاعاتی وجود دارد، اظهار کرد: در جایی که اطلاعات آن منتشر می‌شود، امکان وجود رانت اطلاعاتی نیست. امیدوارم جوان‌های بیشتری وارد باشگاه شده تا از نیروی فکری جوان حداکثر استفاده شود.

این مقام مسئول با تاکید بر این که در کشور تولید فکر و اندیشه کم است، تصریح کرد: این درست نیست که اجازه ندهیم افراد با یکدیگر همفکری کنند.

وی با اشاره به اجرای قراردادهای جدید نفتی، گفت:روند این قراردادها و مذاکرات پیشرفت قابل قبول و خوبی دارد و وزارت نفت در اجرای این قراردادها دو اولویت توسعه میدان‌های مشترک و افزایش ضریب بازیافت از میدان‌ها را مدنظر قرار داده است که البته هنگامی که میدان‌های مشترک توسعه پیدا کنند، افزایش ضریب بازیافت نیز مورد نظر قرار می‌گیرد.

وزیر نفت با تاکید بر این که تا پایان دولت دوازدهم هیچ میدان مشترکی نیست که تعیین تکلیف نشده باشد، تصریح کرد: این موضوع به معنی توسعه همه میدان‌های مشترک نیست، بلکه به معنی تعیین تکلیف میدان‌ها و آغاز کار پیمانکاران روی میدان‌ها است.

وی خاطرنشان کرد: عمده این میدان‌ها نفتی بوده، اما قراردادهایی برای توسعه میدان‌های گازی با شرکت‌های خارجی که یک شرکت ایرانی همراه هم دارند بسته خواهد شد.

زنگنه در ادامه از آماده سازی یک بسته پنج میلیارد دلاری برای افزایش تولید در میدان‌های در حال بهره برداری خبر داد و گفت: یک بسته پنج میلیارد دلاری در حال آماده سازی است که قرار است در طول دو سال برای افزایش تولید در میدان‌های در حال بهره برداری اجرا شود که بخشی از آن شامل تعمیر چاه‌ها و بخشی دیگر شامل حفر چاه‌های جدید در مناطق مختلف نفتی از جمله مناطق نفت خیز جنوب، فلات قاره، مناطق مرزی و غیره می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: هیچ کدام بیشتر از 300 میلیون دلار نباشد و این مبلغ از درآمد خود میدان بازپرداخت شود. احتمالا کمتر از سه سال قابل بازپرداخت خواهد بود، زیرا این فرآیند از سال 1398 اجرا خواهد شد و بازپرداخت آن آغاز می‌شود، زیرا فرآیند تولید آغاز می‌شود. در این راستا از شرکت‌های ایرانی دعوت می‌کنیم که آنها می‌توانند یک شریک خارجی داشته باشند.

وزیر نفت با بیان این که جلسات برای آماده‌سازی بسته‌های مذکور برگزار می‌شود، افزود: در این جلسات در مورد تامین مالی نیز صحبت می‌شود. برای تامین مالی بسته‌ها چندین روش از جمله فروش اوراق مشارکت فاینانس داخلی، یوزانف، وام از صندوق توسعه ملی و غیره مدنظر است. اجرای این بسته‌ها هم تولید نفت را افزایش می‌دهد و هم اشتغال ایجاد می‌کند.

زنگنه ادامه داد: تعریف بسته‌ها در حال انجام است و اسناد برای مناقصه و گرفتن مجوز در حال آماده سازی است. اجرای  این بسته‌ها با اجرای ای پی سی متفاوت است.

وی با اشاره به طرح نوفلرینگ خاطرنشان کرد: طرح نوفلرینگ طی چهار سال باید عملیاتی شود و در پایان دولت دوازدهم نباید گاز همراه زیاد باشد. در این راستا طرح‌های مختلفی از جمله ان جی ال 3100، ان جی ال 3200، خارگ و بیدبلند 2 در حال انجام است، اما اجرای این طرح‌ها کفایت نمی‌کند و باید روش‌های مختلف دیگری مورد استفاده قرار بگیرد.

وزیر نفت ادامه داد: در این راستا قیمت کم برای فروش گاز همراه گذاشته شده است که یک الی دو شرکت نیز مراجعه کردند، اما هنوز به نوفلرینگ نرسیده‌ایم.

زنگنه با تاکید بر این که گازرسانی به شهرها و روستاها در دستور کار قرار دارد، افزود: در این راستا طرح‌های ال ان جی مدنظر قرار دارد و امیدواریم ایران ال ان جی به ثبت برسد. همچنین قیمت گاز برای واحدهای کوچک ال ان جی بهبود خواهد یافت. همچنین برای ال ان جی 500 هزار تن گاز در سال تامین می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به صنعت پتروشیمی، اظهار کرد: در صنعت پتروشیمی علاوه بر تولید محصولات پایه باید به صنایع میان دستی و پایین دستی توجه کنیم و این بخش باید با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت فعال شود.

وزیر نفت ادامه داد: به من قول داده‌اند که خوراک به صنایع پایین دستی یک میلیون تن افزایش یابد. همچنین طرح‌ جی دی پی برای تولید پروپیلن در شش نقطه باید اجرا شود. از سوی دیگر بهسازی پالایشگاه‌ها برای افزایش کیفیت تولید فرآورده مدنظر قرار دارد.

زنگنه با تاکید بر این که در کشور فرصت کار بسیاری وجود دارد، تصریح کرد: برای استفاده از این فرصت‌ها باید همه تلاش کنیم. بعضی چیزها وقت تلف می‌کند که باید از آنها صرفه نظر کنیم. باید از هر کاری که وقت ما را بگیرد و اجازه ندهد به کار اصلی بپردازیم صرفه نظر شود. ما می‌توانیم مخالف هم باشیم اما نباید دشمن یکدیگر باشیم و از هم نفرت داشته باشیم. نباید نفرت پراکنی کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: من عضو باشگاه نفت و نیرو هستم و هیچ مسوولیتی در این باشگاه ندارم و از این باشگاه و هر سامانه‌ای که برای اندیشیدن باشد حمایت می‌کنم.منبع : فارس
سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۳
کد مطلب: 19205
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *