۰

جزئیاتی از جمع‌آوری گاز مشعل‌ها

با آغاز ساخت همزمان 9 طرح NGL روزانه از سوختن بالغ بر 5.1 میلیارد فوت مکعب گازهای همراه نفت جلوگیری شده و حدود پنج میلیون تن به ظرفیت تولید اتان به عنوان خوراک اصلی توسعه صنایع پتروشیمی ایران افزوده می شود.
مشعل - میز نفت
مشعل - میز نفت
به گزارش میز نفت ، جمع آوری گازهای همراه نفت، خاموش کردن مشعل میادین نفتی و تکمیل زنجیره ارزش با استفاده از خوراک مشعل ها با توسعه صنعت پتروشیمی یکی از برنامه های اولویت دار صنعت نفت بر اساس مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است.

بر این اساس در شرایط فعلی اجرای همزمان 9 طرح NGL در مجموع با ظرفیت جمع آوری روزانه بالغ بر پنج میلیارد و 100 میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت شامل طرح های پالایشگاه گاز بیدبلند دو (شامل چهار طرح NGL)، پالایشگاه گاز یادآوران خلیج فارس (NGL 3200)، پالایشگاه گاز هنگام (مشعل گازی جزیره قشم)، NGL 3100 (دهلران) و NGL 2300 میدان مارون، NGL خارگ در دستور کار قرار گرفته است.

* افزایش 5 میلیون تنی خوراک پتروشیمی با ساخت NGL

با بهره‌برداری از این 9 طرح NGL در کنار جمع آوری روزانه 5.1 میلیارد فوت مکعب گازهای همراه نفت (متان) به طور متوسط سالانه بالغ پنج میلیون تن به ظرفیت تولید اتان به عنوان خوراک اصلی صنایع پتروشیمی افزوده می شود.

هم اکنون پیشرفت ساخت پالایشگاه گاز بیدبلند دو (خلیج فارس) از پیشرفت نزدیک به 70 درصدی برخوردار بوده و پیش بینی می شود با بهره برداری از این پالایشگاه تا پایان سال 97 در مجموع روزانه یک میلیون و 900 هزار تن به ظرفیت تولید اتان کشور افزوده می شود.

با بهره برداری از این پالایشگاه امکان تامین خوراک طرح های پتروشیمی مسیر خط لوله اتیلن دنا شامل گچساران، دهدشت، بروجن و ممسنی فراهم خواهد شد.

* اجرای بزرگترین زنجیره ارزش در پتروشیمی کلید خورد

با هدف خاموش شدن مشعل گازهای همراه نفت 6 میدان نفتی غرب کارون شامل آزادگان شمالی و جنوبی، یاران شمالی و جنوبی، جفیر و یادآوران، ساخت پالایشگاه گاز یادآوران یا NGL 3200 آغاز شده است.

در حال حاضر ساخت پالایشگاه گاز یادآوران با ظرفیت فرآورش روزانه حدود 500 میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت به مرز 40 درصد رسیده که با اجرای کامل این طرح روزانه حدود 97 هزار بشکه گاز غنی (ان.جی.ال) و 340 میلیون فوت مکعب گاز متان به ظرفیت تامین خوراک صنعت پتروشیمی کشور افزوده می شود.

قرار است با استفاده از خوراک تولیدی پالایشگاه گاز یادآوران ابتدا یک مجتمع بازیافت اتان با ظرفیت سالانه سه میلیون و 900 هزار تن توسط شرکت پتروشیمی بندر امام و با سرمایه گذاری حدود 60 تا 65 میلیون دلاری احداث شود. در ادامه مسیر تکمیل این زنجیره ارزش، احداث واحد یک میلیون تنی تولید اتیلن پتروشیمی بندرامام با سرمایه گذاری حدود 550 میلیون دلار در دستور کار قرار گرفته است.

در کنار ساخت واحد تولید اتیلن، برنامه ریزی و مطالعات مهندسی برای احداث یک واحد 550 هزار تنی تولید اتیلن گلایکول در پتروشیمی اروند با سرمایه گذاری حدود 430 میلیون دلاری آغاز شده که با احداث این واحد اتیلن گلایکول با استفاده از خوراک واحد جدید اتیلن پتروشیمی بندر امام عملا اجرای بزرگترین زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی ایران کامل خواهد شد.

به عبارت ساده تر با مشارکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، گازهای همراه 6 میدان نفتی ایران در غرب کارون صرف تامین خوراک سه مجتمع جدید پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه بالغ بر 5.5 میلیون تن محصول پتروشیمی خواهد شد.

*ساخت طرح‌های جدید پتروشیمی در غرب ایران با خوراک NGLها

به گزارش فارس، عملیات ساخت NGL 3100 یا دهلران هم یکی از برنامه های جمع آوری گازهای همراه نفت کشور بوده که با ساخت این واحد جدید NGL روزانه 270 میلیون فوت مکعب گاز میادین نفتی پایدار، پایدار غرب، دالپری، چشمه خوش، نفت شهر و دهلران جمع آوری می شود.

این طرح جدید NGL همچنین از ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 300 تن اتان برخوردار بوده که خوراک اتان آن صرف تامین نیاز پتروشیمی جدید دهلران و تولید 700 هزار تن اتیلن در غرب کشور خواهد شد.

علاوه بر این ساخت NGL 2300 با هدف جمع آوری روزانه 265 میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت سازند آسماری و خامی میدان مارون هم به پتروشیمی امیرکبیر واگذار شده که این طرح هم از ظرفیت تولید سالانه 290 هزار تن اتان برخوردار است.

شمارش معکوس راه اندازی تاسیسات فرآورش گاز میدان هنگام با ظرفیت جمع آوری روزانه 70 میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت هم آغاز شده که با اجرای این طرح امکان ساخت طرح های جدید پتروشیمی GTPP با هدف تبدیل متان به متانول و سپس پروپیلن و پلی پروپیلن فراهم می شود.

امسال قرارداد ساخت کارخانه NGL خارگ نیز با ظرفیت جمع آوری روزانه 600 میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت میادین دورود، ابوذر و فروزان در دو فاز امضا شد که قطعا اجرای این طرح گازی منجر به تامین بیشتر خوراک پتروشیمی خارگ و احداث طرح های تکمیل زنجیره ارزش پتروشیمی در خارگ خواهد شد.منبع : فارس
دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۲
کد مطلب: 20338
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *