۰
۳
نائب رئیس کمیسیون انرژی مطرح کرد:

ضرر 25 میلیارد دلاری از یک تصمیم وزارت نفت

​هدایت الله خادمی در واکنش به بیانیه توتال گفت: واگذاری مرزی ترین فاز پارس جنوبی به شریک کشور قطر در این میدان مشترک، یک خطای استراتژیک بود و وزارت نفت برای 5 سال معطلی که از خود به یادگار گذاشته است، باید پاسخگو باشد.
ضرر 25 میلیارد دلاری از یک تصمیم وزارت نفت
به گزارش میز نفت،  نائب رئیس کمیسیون انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس،‌ در واکنش به بیانیه توتال مبنی بر خروج احتمالی این شرکت از قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی، اظهار داشت: واگذاری مرزی ترین فاز پارس جنوبی به شریک کشور قطر در این میدان مشترک، یک خطای استراتژیک بود و وزارت نفت برای 5 سال معطلی که از خود به یادگار گذاشته، باید پاسخگو باشد.

وی با اشاره به اینکه قرار بود شرکت های ایرانی توسعه این فاز را انجام دهند گفت: به محض روی کار آمدن دولت یازدهم یکی از جکت های 200 میلیون دلاری ساخته شده در ایران آماده نصب بود ولی وزیر نفت دستور داد این جکت اوراق شود و هیچ کاری صورت نگیرد تا توتال توسعه این فاز را بر عهده بگیرد.

خادمی با بیان اینکه اگر وزارت نفت از همان ابتدا اجازه می داد کار توسعه این فاز انجام می شد تا به امروز بخش مهمی از پروژه انجام شده بود، گفت: نمی دانیم چرا وزیر نفت چنین تصمیمی گرفت اما نکته تاسف برانگیزش اینجاست که این فاز به شرکتی واگذار شد که شریک راهبردی قطر در این میدان مشترک است و 5 سال فرصت سوزی و بلاتکلیف ماندن فاز 11 تنها به سود قطر تمام شد.

نایب رئیس کمیسیون انرژی همچنین تصریح کرد: توتال فرانسه همه اطلاعات پارس جنوبی را به طور کامل از ایران دریافت کرده است، این اطلاعات در شرایطی بسیار حیاتی است که بدانیم اطلاعات رقبا از یکدیگر در یک میدان مشترک، بهترین هدیه ای است که می توان به رقیب داد و وزارت نفت به راحتی آن را به توتال داد تا این شرکت با خروج از ایران، همه این اطلاعات را در قطر بکار بگیرد و با توجه به فشار چاه های گازی ایران، بهترین مدل برداشت از پارس جنوبی را در قطر طراحی کند.

خادمی عنوان کرد: وزارت نفت می گوید در صورت اثبات چنین موضوعی از توتال شکایت می کنیم که البته فقط یک ویترین است زیرا در صورت استفاده توتال از این اطلاعات، هیچ کس جز توتال و قطر از این موضوع پی نمی برد. سابقه توتال و همچنین ذینفع بودن این شرکت در طرف قطری، روشن ترین موضوعی بود که دلسوزان به وزارت نفت تاکید می کردند اما این وزارتخانه با لجاجت خاصی اصرار فراوانی برای ارائه اطلاعات پارس جنوبی به توتال داشت.

نماینده مردم ایذه و باغملک در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: وزیر نفت بارها گفته است هر سال تاخیر در بهره برداری از یک طرح پارس جنوبی 5 میلیارد دلار ضرر به کشور می زند که با این اوصاف، در همین دوره 5 ساله آقای زنگنه 25 میلیارد دلار از ثروت کشور از بین رفته است. با توجه به اینکه این پروژه اگر به توسعه برود 4 سال دیگر هم کار دارد 20 میلیارد دلار دیگر هم از کف می رود و در این بین، وزارت نفت باید به این سوءمدیریت پاسخ دهد.

وی همچنین با اشاره به اینکه وزیر نفت گفته بود توتال تعهد داده از تحریم های آمریکا پیروی نکند گفت: امروز که توتال خود را مقید به قوانین تحریمی آمریکا می داند از ایشان باید سوال کرد که مگر طبق گفته ایشان، قوانین اتحادیه اروپا مبنای این قرارداد نبوده است؟ پس چطور توتال خود را عقب کشیده و می گوید از ایران خواهد رفت؟

خادمی خاطرنشان کرد: وقتی منتقدان درباره سوخت شدن منافع ملی صحبت می کردند وزارت نفت مدام اطمینان می داد که توتال به قرارداد خود پایبند است و به گونه ای پاسخ می داد که گویا نفت ایران و توتال، یکی هستند ولی امروز همه این استدلال های سطحی فرو ریخته است و تنها چیزی که عاید کشور شده، ضرر هنگفتی است که وزارت نفت باید به آن پاسخ دهد.

وی ادامه داد: مشخص نیست چرا وزارت نفت اصرار داشت توتال توسعه این فاز را بر عهده بگیرد و توتال هم خود را به این میدان علاقه مند نشان می داد. نتیجه این تصمیم و اصرارها هر چه که بود، به سود قطر و دشمنان ایران تمام شد، چیزی که منتقدان مدام خطر آن را گوشزد می کردند.

انتها پیام/
شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۹
کد مطلب: 21069
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
پس چرا زنگنه برکنار نمیشود واقعا مملکت بی صاحبی است
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
احسنت به نماینده عزیزمون
خدارو شکر هنوز ادم های خوب هم در مجلس داریم
خدا حفظشون کنه
حمید
Iran, Islamic Republic of
گناه بی عرضگی دولت و وزرا بیش از هر کس به پای مجلس است.