۰

آماری از رشد تقاضای نفت جهان

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد « احتمال رسیدن به یک توافق سیاسی بین چین و آمریکا در تجارت کمتر شده است. همین امر فعالیت تجاری را کاهش داده و رشد تقاضای نفت جهان را پایین آورده است».
آژانس بین المللی انرژی - میز نفت
آژانس بین المللی انرژی - میز نفت
به گزارش میز نفت ، آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد افزایش نشانه های کند شدن رشد اقتصادی و بالا گرفتن درگیری های تجاری بین چین و آمریکا باعث شده تقاضای نفت جهان با کندترین سرعت از زمان بحران مالی 2008 رشد کند.

 آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه خود نوشت:« شرایط از این هم بی ثبات تر می شود... رشد تقاضای نفت جهان در نیمه اول 2019 بسیار آهسته بوده است».

این آژانس مستقر در پاریس اعلام کرد در مقایسه با همین ماه در 2018، تقاضای نفت جهان 160 هزار بشکه در روز در ماه می کاهش یافت که دومین سقوط سالانه در 2019 بود.

 از ژانویه تا می سال جاری میلادی، تقاضای نفت120 هزار بشکه در روز بالا رفت که کمترین مقدار افزایش برای این دوره زمانی از 2008 بود.

« احتمال رسیدن به یک توافق سیاسی بین چین و آمریکا در تجارت کمتر شده است. همین امر فعالیت تجاری را کاهش داده  و  رشد تقاضای نفت جهان را پایین آورده است».

 آژانس بین المللی انرژی با پایین آوردن پیش بینی رشد تقاضای جهانی برای 2019 و 2020 تا 1.1 میلیون و 1.3 میلیون بشکه در روز، اعلام کرد چین تنها منبع عمده رشد تقاضا با 500 هزار بشکه در روز در نیمه اول سال جاری میلادی بوده است.

رشد تقاضا در آمریکا و هند از ژانویه تا ژوئن، تنهاست 100 هزار بشکه در روز بود.

 در این گزارش آمده است:« دورنمای رشد تقاضای جهان بد است و احتمالا بدتر هم می شود».

 کاهش عرضه نفت توسط اوپک و متحدانش و تولید آهسته‌تر کشورهای غیراوپک، بازار نفت را راکد کرده است. ولی آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد این شرایط موقت است و رشد تولید کشورهای غیر عضو اوپک در 2020 ، 2.2 میلیون بشکه در روز خواهد بود. بنابراین بازار جهان نفت کافی در اختیار خواهد داشت.

 این آژانس اعلام کرد نگرانی های اقتصادی بر  مسائل سیاسی و جغرافیایی سایه افکنده ولی بازار نفت از نزدیک درگیری بین آمریکا و ایران در خلیج فارس را دنبال می کند.

 تحریم‌های آمریکا صادرات نفت تهران را در ماه جولای 130 هزار بشکه در روز کاهش داد و به 400 هزار بشکه رساند که پایین‌ترین حد از دهه 1980 است.


منبع : تسنیم
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۱
کد مطلب: 24414
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *