۰

مخالفت آمریکا با احداث خط انتقال نفت ایران

طرح ایران برای دور زدن تنگه هرمز از طریق احداث خط لوله انتقال نفت بین ایران عراق و سوریه با مخالفت آمریکا روبرو شده و نشانه های اولیه حاکی از آن هستند که دولت ترامپ تمام فشار خود را بر بغداد برای تجدید نظر در این معامله اعمال می کند.
خط لوله - میز نفت
خط لوله - میز نفت
به گزارش میز نفت ، مشاوران واشنگتن به زودی به پیشنهاد خط لوله سه جانبه ایران می پردازند. این خط لوله نه تنها به سوریه میرسد بلکه از عراق هم عبور می کند. به نظر می رسد روابط دو جانبه متزلزل بین بغداد و واشنگتن دوباره مورد آزمایش قرار می گیرد.

 مقامات ایران و عراق اعلام کرده‌اند مذاکرات در مورد پیشنهاد ایران برای ساخت یک خط لوله جدید از ایران به سوریه، از طریق عراق در حال انجام است. بغداد و تهران به دنبال مسیرهای جدید صادرات نفت خارج از خلیج فارس هستند.

 به نظر می رسد دو گزینه برای این خط لوله روی میز باشد: یک خط لوله 1000 کیلومتری جدید از طریق عراق به سوریه یا تعمیر خط لوله کرکوک-بانیاز که 800 کیلومتر طول دارد. این پروژه جدید خط لوله در کل 1.25 میلیون بشکه در روز ظرفیت دارد و ساخت آن دو سال طول می کشد. هدف مذاکرات مقامات دو کشور پیدا کردن جایگزینی برای تنگه هرمز است. ولی واشنگتن و متحدانش نظر متفاوتی دارند.

 تهران با حمایت شرکای اروپایی خود که تلاش در نگه داشتن قرارداد برجام دارند، عمل می کند. ولی تحلیلگران انتظار دارند واشنگتن با حمایت انگلیس ، استرالیا و کشورهای عربی  سعی در جلوگیری از ساخت خط لوله ایران-عراق-سوریه داشته باشد.

 نشانه های اولیه حاکی از آن هستند که دولت ترامپ تمام فشار خود را بر بغداد برای تجدید نظر در این معامله اعمال می کند. شرایط بغداد بسیار پر مخاطره است چون باید تحت فشارهای سیاسی مختلف قرار داشته باشد. از طرف دیگر، بغداد نمی خواهد قربانی تقابل ایران و آمریکا باشد چون مسیر اصلی صادرات نفت خام این کشور تنگه هرمز است. بغداد تا حالا توانسته هم تولید نفت و گاز خود را گسترش دهد و هم بازارها را علاقه مند به دریافت این محصولات نگه دارد.

 افزایش مقدار صادرات عراق تردیدهایی در پی داشته است چون مشخص نیست 100 درصد این نفت خام متعلق به عراق باشد یا با نفت خام ایران ترکیب شده باشد. در همین حین، مسیر سوریه که توسط بغداد و تهران پیشنهاد داده شده ،مسائل سیاسی مختلفی ایجاد کرده است. شرایط سوریه در حال حاضر ثابت است و با قدرت گرفتن بشار اسد، ایران ، روسیه و حزب الله جای پای خود را در این کشور محکم کرده و بازیگران غربی عقب کشیده اند. به نظر می‌رسد شرایط برای کشورهای عربی تغییر کرده باشد. پس از برقراری روابط دیپلماتیک مجدد با سوریه، کشورهای عرب خلیج فارس و مصر در حال بررسی گزینه هایشان هستند.  سوریه یک بازار بالقوه است و یک مسیر کوتاه برای صادرات نفت و گاز عراق به بازار اروپا. عراق از حمایت کامل ایران در این موارد مطمئن است. به نظر می‌رسد رویکرد عراق همگام با منافع سایر کشورهای عربی نیست و آنها حس می کنند توسط بغداد کنار گذاشته شده‌اند.

 افزایش تقابل بین عراق و واشنگتن، اگر توسط مذاکرات منطقی حل نشود برای منطقه فاجعه‌بار است. عراق در حال حاضر با ناآرامی های داخلی، بحران اقتصادی و دخالت های فزاینده خارجی روبروست.  اخیراً حملاتی در عراق صورت گرفته است.  دخالت کشورهای عربی هم رو به افزایش است. امارات ، عربستان و مصر سعی می کنند تاثیر ایران را کاهش دهند و راه را برای مذاکرات اقتصادی و نظامی در آینده باز کنند.

 عراق در همین حین باید سایر گزینه های صادرات خود را هم در نظر بگیرد. واقعیت پذیر ترین آنها توسعه خط لوله های عراق به اردن است که مورد مخالفت هیچ قدرت عربی یا غربی یا حتی رژیم صهیونیستی نیست.


منبع : تسنیم
چهارشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۷
کد مطلب: 24579
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *