۰

حادثه آرامکو، کار اسرائیل بود

گوردن داف، یکی از تفنگداران اسبق نیروی دریایی آمریکایی، در مقاله‌ای برای وترنزتودی به حملات اخیر پهپادهای یمن به تاسیسات نفتی عربستان پرداخته است. او که در مقاله خود رفرنس‌ها را متوجه به منابع اطلاعاتی و نظامی کرده، معتقد است که اصولا چنین حمله‌ای از طرف یمن نیست بلکه از سوی اسرائیل است و حتی ایران نیز بی‌تقصیر است.
حادثه آرامکو - میز نفت
حادثه آرامکو - میز نفت
به گزارش میز نفت ، آمریکا ادعا می‌کند که موشک‌هایی که برای حمله به آرامکو استفاده شده را رهگیری کرده اما هنوز سندی دال بر این رهگیری منتشر نکرده است. زمانی که ایرانی‌ها پهپاد آمریکایی را بر فراز خلیج فارس سرنگون کردند، برای اثبات ادعایشان سند رو کردند و البته خیلی از آمریکایی‌ها هم به خاطر سانسور خبری در این باره نه چیزی خواندند و نه شنیدند.

حوثی‌ها شتابزده مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی عربستان را به عهده گرفتند و حتی به اتباع خارجی هشدار دادند که از تاسیسات آرامکو فاصله بگیرند چرا که وعده حملات بیشتری به تاسیسات عربستان را داده بودند که البته همین گواه این است که عربستان توان دفع حملات را ندارد.

البته این احتمال وجود دارد که حوثی‌ها حمله اولیه را ترتیب داده باشند و طرف ثالثی از این فرصت بهره برده تا خسارات واراده بر آرامکو را به حداکثر برساند و به این ترتیب اتهام را متوجه ایران و آمریکا را برای حمله تلافی‌جویانه علیه ایران تحریک کند.

عجب! مگر کسی هم هست که در خاورمیانه بتواند از این کارها بکند؟ اسراییل در فهرست گوردن داف قرار دارد و البته این نه به خاطر بدجنسی گوردن است بلکه اسراییل اف 35 دارد و به خاطر قابلیت‌های رادارگریزانه این جنگنده، این امکان هست که حملات توسط اف 35 انجام شده باشند و آن را به گردن پهپادهای یمنی انداخته باشند.

همانطوری که گوردن قبلا درباره اف 35 صحبت کرده، این جنگنده قابلیت حمل مهمات زیادی را ندارد اما کارهایی می‌تواند بکند که نمونه‌اش را در حمله به چهار انبار مهمات واقع در البوکمال سوریه دیدیم. سوال این است که چه کسی پیش از برگزاری انتخابات اسراییل از برپا کردن آتش جنگ بهره می‌برد؟

عربستان این اواخر از روسیه خرید سامانه اس 400 را درخواست کرده بود. عربستان میلیاردها دلار خرج سامانه پدافند هوایی‌اش می‌کند و موشک‌ها و پهپادهای یمنی هم مرتب از این پدافند عبور می‌کنند. خوب می‌دانید که اس 400 در حوزه پدافند هوایی قابلیت‌های زیادی دارد اما عربستان که از سیستم پدافندی پیشرفته‌ای هم برخوردار است، اس 400 را برای دفع حملات جنگنده‌های رادارگریز می‌خواست چون یکی از ویژگی‌های اس 400 همین است.

اسراییل هم همین وضعیت را دارد. میلیاردها دلار خرج تسلیحات می‌کند و از یک سو بارها و بارها به شکل پنهانی توافقنامه آتش بس با حماس امضا می‌کند و از سوی دیگر لیکودیست‌ها برای فریب مردم نادان اسراییل این طور وانمود می‌کنند که این تسلیحات خریداری شده توسط ما بود که حماس را سر جای خود نشاند.

مگر عربستان و اسراییل دوستان خوبی نیستند؟ هر دوی آنها سال‌های زیادی به داعش و القاعده کمک کردند. اما سوال این است که آیا این دو واقعا با هم دوست هستند یا ازدواج مصلحتی کردند؟ این سوالات برای آنهایی که رسانه‌های خبری معمول دنیا را دنبال می‌کنند، ناآشنا هستند چرا که خیلی چیزها در مورد توافقات اسراییل و عربستان، در رسانه‌های دنیا سانسور می‌شوند.

چه اتفاقی افتاده که احتمال حمله اسراییل به عربستان را کلید زده است؟ خب اسراییل با انتخابات داخلی مواجه است و موضوع مهم در این انتخابات، بارش مصیبت بر سر نتانیاهو و همسرش است.

در اسراییل هم مثل خیلی جاهای دیگر، این پول است که سیاست را تعیین می‌کند و خانواده شلدون ادلسون – که ثروتمندترین اسراییلی‌ها هستند - سالهاست که دارند برای نتانیاهو اسکناس خرج می‌کنند. شلدون و همسرش الان به این نتیجه رسیده‌اند که نتانیاهو و همسرش دیوانه هستند. این را هم به یاد داشته باشید که همسر شلدون یعنی مریام ادلسون یک روانشناس است (و ازاین جهت دیوانه‌ها را خوب می‌شناسد). کمک ادلسون به نتانیاهو موضوع کوچکی نیست چرا که ادلسون از بزرگ‌ترین حامیان مالی نامزدهای انتخابات آمریکا نیز است.

از طرفی نتانیاهو به رای دهندگان وعده داده که بخش زیادی از کرانه باختری را ضمیمه اسراییل کند. این وعده نتانیاهو حداقل به طور موقت باعث فسخ معامله با کشورهایی چون ترکیه و عربستان که به دنبال بازسازی روابط با اسراییل بودند می‌شود.

از طرفی شاهد بمباران‌های پراکنده و مستمر مناطق سوریه و حمله به مواضع ایران در داخل خاک این کشور - که اغلب منجر به کشته شدن غیر نظامیان می‌شود - از سوی اسراییل هستیم. این حملات اسراییل برای کمک به تروریست‌های داخل سوریه صورت می‌گیرند. البته این را اضافه کنم که منظورم از تروریست‌ها، آنهایی نیستند که توسط آمریکا تروریست نامیده می‌شوند بلکه منظورم آن گروه‌هایی هستند که از سوی روسیه تروریست اعلام شدند.

بنا به گزارش‌هایی که اورشلیم پست منتشر کرده، روسیه نگرانی زیادی نه فقط درباره حملات اسراییل به سوریه بلکه اشغال مناطق تحت حاکمیت دولت خودگردان و کرانه باختری و پاکسازی نژادی که منجر به فاجعه انسانی خواهد شد را دارد. منابع خبری می‌گویند که نتانیاهو در دیداری که در ماه سپتامبر از مسکو داشت، دست از پا درازتر بازگشت و پوتین سیلی سختی به او زده است.

یکی دیگر از مشکلات اسراییل، فقدان جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی آمریکا است که به مدت چند دهه جزو فهرست حقوق بگیران یکی از گروه‌های حافظ منافع اسراییل و سایرین بوده و خیلی از مردم آمریکا او را بدترین مشاور امنیت ملی در تاریخ آمریکا می‌دانند و مانند زامبی‌ها هم به حیاتش ادامه می‌دهد.

با دانستن اینها، پاسخ به این سوال که آیا اسراییل در حمله به آرامکو نقش داشته آسان می‌شود. اسراییل به انتهای مسیر دوستی با عربستان رسیده است. داعش شکست خورده و همکاری عربستان و اسراییل در کمک به داعش در سوریه و عراق به رسوایی کشیده شده است. عربستان الان به دنبال صلح با یمنی‌هاست و این برای اسراییلی که می‌خواهد همه به جان هم بیفتند فاجعه است.

یمن در حال جنگ با عربستان است و البته قابلیت‌هایی هم دارد اما توانمندی‌اش آنقدر نیست که بزرگ‌ترین منبع پولساز عربستان (آرامکو) را این گونه با خاک یکسان کند. فقط یکی است که در منطقه اف 35 دارد و اف 35 هم برای حمله به اهدافی مانند تاسیسات نفتی طراحی شده است.

می‌دانید که اف 35 به رغم  رادارگریزی، قابلیت‌های محدودی دارد. اف 35 باید با جنگنده‌هایی چون اف 15 عملیات کند وگرنه خود اف 35 توانایی حمله مهمات زیادی را ندارد و به درد این می‌خورد که برای اهداف آسیب پذیری چون پالایشگاه‌ها  که با یک بمب کوچک هم می‌توان در آن خرابی زیادی درست کرد، استفاده شود.

فکر می‌کنم دلایلی زیادی هستند که نشان می‌دهد اسراییل به خاطر مقطع زمانی‌ای که در آن قرار داریم و پیشتر شرح دادم، انگیزه زیادی برای حمله به آرامکو داشته باشد. البته می‌توانید همچنان ادعا کنید که حمله به آرامکو کار یمنی‌ها بوده و البته یمنی‌ها هم از اینکه افتخار این کار نصیبشان شده خوشحال باشند اما هیچ کارشناس نظامی‌ای که از دور ناظر قضایا بوده نمی‌پذیرد که این حمله کار یمن باشد.

قبلا گفتم که در مورد ایران وضع روشن است و دلیلی ندارد که ایران حمله کرده باشد. مشابه این اقدامات را قبلا هم (از سوی اسراییل) شاهد بودیم. هر بار که دولت سوریه در فاز آخر عملیات در یک منطقه برای سرکوب تروریست‌های مرتبط با اسراییل قرار می‌گرفت، یک حمله شیمیایی در سوریه اتفاق می‌افتاد. چرا اینطور می‌شد؟

به من بگویید کیست که می‌خواهد اسراییل را برای نجات خودش نابود کند؟ آیا نتانیاهو و همسرش نیستند که به گفته شلدون ادلسون دیوانه هم هستند؟

آیا این زوج، اسراییل را برای اینکه به خاطر فساد به زندان نیفتند با خاک یکسان نخواهند کرد؟ اگر اسراییل - در جنگی که ظاهرا برای منافع خودش هم می‌خواهد راه اندازد – نابود شود چه کسی استفاده‌اش را خواهد برد؟

اگر می‌خواهید مطلب را بفهمید باید جهان در عصر پست ناسیونالیسم را بفهمید. اگر این را فهمیدید، مفهوم توطئه برایتان قابل فهم و پذیرش خواهد شد.منبع : مستقل
جمعه ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۳
کد مطلب: 24777
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *