۰

آغاز صادرات گاز روسیه به چین

روسیه در جهت تقویت همکاری انرژی با اقتصادهای روبه‌رشد آسیا، تحویل گاز طبیعی به چین را از طریق خط لوله « قدرت سیبری» آغاز کرد.
روسیه و چین | میز نفت
روسیه و چین | میز نفت
به گزارش میز نفت ، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و شی جین پینگ، همتای چینی او در یک مراسم رسمی از طریق تله کنفرانس این خط لوله را افتتاح کردند.

 با تیره شدن روابط مسکو با غرب، روسیه بزرگترین صادر کننده گاز جهان به چین، یکی از بزرگترین مصرف کنندگان جهان چشم دوخته است. این اقدام بازاری بزرگ و جدید در خارج از اروپا به روسیه می دهد. اروپا از 2014 بر سر درگیری های اوکراین، مسکو را تحریم کرده است.

 مدت زمان ساخت این خط لوله بزرگ رکورد شکن بود. تاریخ اولیه افتتاح این خط لوله 29 دسامبر بود ولی عملیات ساخت و ساز زودتر از برنامه به پایان رسید.

این خط لوله 3000 کیلومتری گاز را از ذخایر بزرگ گازی شرق روسیه به مرزهای چین می رساند. بعد به شبکه  توزیع گاز چین متصل میشود و گاز را تا سواحل شرقی می‌رساند و نیازهای انرژی روز افزون این کشور را تامین می کند.

 الکس میلر، مدیرعامل شرکت گزپروم روسیه از طریق مکالمه ویدئویی از ایستگاه متراکم سازی نزدیک مرز چین به ولادیمیر پوتین گفت:« شیر گاز باز است و گاز در حال انتقال به سیستم توزیع گاز چین است».

 ظرفیت این خط لوله سالانه 61 میلیارد متر مکعب گاز است و به گفته پوتین، همکاری های استراتژیک چین و روسیه را در زمینه انرژی به سطحی کاملا جدید می رساند.

 شرکت بزرگ گزپروم روسیه و شرکت ملی نفت چین پس از بیش از یک دهه مذاکره، در 2014 قرارداد تاریخی 400 میلیارد دلاری انتقال گاز از طریق خط لوله «قدرت سیبری» را امضا کردند. این بزرگترین قرارداد گزپروم و اولین خط لوله گاز طبیعی بین چین و روسیه است.

گزپروم قصد دارد با انتقال 10 میلیون متر مکعب گاز در روز شروع کند و تا 2025 به اوج ظرفیت خود برسد. حداقل صادرات گاز به چین از طریق این خط لوله 5 میلیارد متر مکعب در 2020، 10 میلیارد در 2021 و 15 میلیارد در 2022 خواهد بود.

 با فشار دولت چین به خانه ها و کارخانه ها برای استفاده از گاز طبیعی به جای زغال سنگ در مبارزه با آلودگی هوا، مصرف گاز در بزرگترین اقتصاد آسیا در سال های اخیر افزایش یافته است.  واردات 43 درصد کل عرضه گاز طبیعی به چین را در 2018 تشکیل می داد که دو پنجم آن از طریق خط لوله از آسیای مرکزی و میانمار می رسید.

گزپروم قصد دارد تبدیل به بزرگترین عرضه کننده گاز به چین شود و بیش از 25 درصد واردات گاز آن را تا 2035 به دست بگیرد. چین بزرگترین وارد کننده نفت و دومین خریدار بزرگ گاز طبیعی در جهان است.


منبع : تسینم
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۷
کد مطلب: 25428
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *