۰

خشم شاهزاده سعودی از مقاومت مکزیکی ها

رویکرد نفتی رئیس‌جمهوری مکزیک سبب تشدید تقابل این کشور با سعودی‌ها شده‌ است.
نفت مکزیک | میز نفت
نفت مکزیک | میز نفت
به گزارش میز نفت ، بزرگ‌ترین توافق کاهش عرضه‌ای که تاکنون از سوی مهم‌ترین تولیدکنندگان نفت جهان در نظر گرفته شده است، به دلیل نپذیرفتن رئیس جمهوری چپ‌گرای مکزیک هنوز در هاله‌ای از ابهام است و این موضوع، خشم شاهزاده سعودی را که به پیشبرد این توافق کمک کرده در پی داشته است.

علت همراه نشدن مکزیک با سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به اوپک پلاس، به مخاطره افتادن بازسازی شرکت دولتی نفت مکزیک (پمکس) عنوان می‌شود.

در سه روز گذشته، مکزیک در برابر فشارهای عربستان برای پذیرش سهم کاهش تولید خود در قالب توافق کاهش عرضه اوپک پلاس مقاومت کرده است.

توافق کاهش تولید روزانه ۱۰ میلیون بشکه‌ای اوپک پلاس برای ماه‌های مه و ژوئن که توسط ۲۲ عضو این ائتلاف امضا شده مشروط به پذیرش مکزیک است، از این رو تلاش‌ها برای پیوستن این کشور آمریکای شمالی به توافق یادشده همچنان ادامه دارد.

هم‌اکنون بیش از ۳ میلیارد نفر از شهروندان در سراسر دنیا به دلیل همه‌گیری جهانی ویروس کرونا در قرنطینه خانگی به‌سر می‌برند و این شرایط تقاضا برای نفت خام را به‌شدت و نزدیک به ۳۰ میلیون بشکه در روز کاهش داده و سبب افت شدید قیمت نفت خام شده است.

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس‌جمهوری مکزیک، مصمم است پمکس را که در حال ضرر دادن و بسیار مقروض است، احیا کند. به همین دلیل است که به جای پیشنهاد کاهش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای اوپک پلاس، تنها با کاهش روزانه ۱۰۰ هزار بشکه موافقت می‌کند.

وی پس از مصالحه با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز جمعه (۲۲ فروردین‌ماه) اعلام کرد که ایالات متحده پیشنهاد کرده است که تولید خود را روزانه ۲۵۰ هزار بشکه از طرف مکزیک کاهش دهد و آنها را به هدف نزدیک کند.منبع : مهر
يکشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۳۶
کد مطلب: 26821
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *