۰

نفتی که روی دست نیجریه باد کرد !

با شیوع کرونا در اروپا و کاهش فعالیت های پالایشگاهی، نفت نیجریه که زمانی به این قاره صادر می شد اکنون با قیمت ۱۲ دلار در هر بشکه هم خریدار ندارد.
نفت نیجریه | میز نفت
نفت نیجریه | میز نفت
 به گزارش میز نفت ، بازار نفت در حال نابودی نیجریه است. قیمت یکی از شاخص های نفت نیجریه، بانی لایت، تا 12 تا 13 دلار در هر بشکه سقوط کرده است. این نشان دهنده فاصله ای است که بین نفت این کشور و شاخص نفت برنت ایجاد شده است. نفت برنت در روز جمعه 28 دلار در هر بشکه فروخته شد.

اروپا، بازار نفت غرب آفریقا، به خاطر مبارزه با شیوع ویروس کرونا تعطیل شده است. حتی با وجود کاهش شدید قیمت نفت خریداران قدیمی آسیایی محموله‌های نفت آفریقا را نمی خواهند، چون باید هزینه‌های حمل و نقل را پرداخت کنند و نیازی هم به این بشکه ها به خاطر کاهش تقاضا ندارند. این شرایط مخصوصاً برای نیجریه بسیار چالش برانگیز است چون این کشور فضای کمی برای ذخیره نفت خام خود در صورت فروخته نشدن دارد. بنابراین این نفت اضافی باید در کشتی ها نگهداری شود.

 قیمت نفت بسیار کمتر از 22 دلار در هر بشکه هزینه تولید آن در نیجریه است و حتی بسیار پایین تر از قیمت لازم برای متعادل کردن بودجه آن که توسط موسسه فیچ 133 دلار تخمین زده شده است.  نیمی از درآمد دولت نیجریه وابسته به فروش نفت است. اگر نیجریه نتواند کشتی های مورد نیاز برای نفت خود را بیابد، به زودی ذخایر آن پر خواهند شد.

 تاجران نفت غرب آفریقا می گویند حدود 10 میلیون بشکه نفت این منطقه برای فروش در ماه آوریل هنوز فروخته نشده است و تنها 13 روز تا پایان ماه باقی مانده است. این نشان دهنده سرعت بسیار پایین فروش نفت است. بیشتر نفتی که فروخته نشده مربوط به نیجریه است تا آنگولا و دلیل فروخته نشدن این نفت این است که خریداران قدیمی آن در اروپا به خاطر کاهش تقاضا خرید را متوقف کرده اند.منبع : تسنیم
شنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۷
کد مطلب: 26906
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *