۰

فشار کرونا به بازار نفت تا چند ماه دیگر ادامه دارد

صنعت جهانی نفت هنوز در مخمصه ای وحشتناک به سر می‌برد. با گسترش ویروس کرونا تعطیلی ها بیش از آنچه پیش‌بینی می‌شد، افزایش می یابند و به نظر می‌رسد این همه گیری به این زودی ها پایان نمی یابد. بنابراین کاهش تقاضا چندین ماه دیگر ادامه خواهد داشت.
بازار نفت | میز نفت
بازار نفت | میز نفت
به گزارش میز نفت ، درست است که شاخص نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا پس از سقوط وحشتناک چند روز گذشته ثابت شده ولی بازار نفت خام هنوز در حال سقوط است.

 با افزایش 30 درصدی قیمت نفت آمریکا و رسیدن آن به 17 دلار در هر بشکه، سهام انرژی در روز پنج شنبه افزایش یافت. افزایش قیمت نفت بحران پس از منفی شدن قیمت آن را آرام کرده است ولی قبل از روز دوشنبه قیمت بین 10 تا 20 دلار برای نفت وست تگزاس اینترمدیت بسیار فاجعه‌بار توصیف می شد، حالا منطقی به نظر می رسد. نفت منفی 37 دلار با این دیدگاه ها چه خواهد کرد؟

 ولی واقعیت این است که صنعت جهانی نفت هنوز در مخمصه ای وحشتناک به سر می‌برد. محصولات پالایشی بیش از حد به بازار عرضه می‌شوند و پالایشگاهها بنزین و سوخت جت را بر روی دریا ذخیره میکنند ولی نرخ نفت کش ها رو به افزایش است و ظرفیت ذخیره سازی رو به کاهش.  وقتی هیچ فضایی برای ذخیره محصولات نباشد، پالایشگاهها تولید خود را پایین می آورند و در خطر تعطیلی قرار می گیرند. هرچه پالایشگاه های بیشتری بسته شوند، تقاضای نفت خام کاهش بیشتری می یابد.

  با گسترش ویروس کرونا تعطیلی ها بیش از آنچه دو هفته گذشته پیش‌بینی می‌شد، افزایش می یابند و به نظر می‌رسد این همه گیری  به این زودی ها پایان نمی یابد. بنابراین کاهش تقاضا چندین ماه دیگر ادامه خواهد داشت.

 از آنجایی که محدودیت های جهانی سفر تا حد زیادی تا ماه مه 2020 باقی می ماند، تقاضای بنزین همچنان پایین خواهد بود. بیشترین آسیب را پالایشگاهها و تاجران بنزین می بینند.

ضربه مالی به تولیدکنندگان نفت بسیار شدید خواهد بود. تقریباً نیمی از 60 شرکت مستقل نفت آمریکا احتمالاً باید راهی برای حفظ نقدینگی خود بیابند. مجموعه شیل آمریکا سوددهی چندانی ندارد و به نظر می رسد کاهش تقاضا در سراسر جهان پس از ماه های آوریل و مه هم ادامه داشته باشد. تحلیلگران گلوبال ساچز می گویند بسیار بعید است که جریان سرمایه به این زودی‌ها این بخش غیر سودده بازگردد.

فاتح بیرول، دبیرکل آژانس بین المللی انرژی به ائتلاف اوپک و متحدانش پیشنهاد داده آغاز هرچه سریع تر و بیشتر کاهش تولید آنها بسیار اهمیت دارد.
منبع : تسنیم
شنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۶
کد مطلب: 27037
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *