۰

سقوط بی سابقه ذخایر ارزی عربستان

درپی سقوط قیمت نفت، ذخایر ارزی عربستان با کاهش بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال (۲۷ میلیارد دلار) در ماه مارس، به ۴۶۴ میلیارد دلار رسیده که کمترین میزان از سال ۲۰۱۱ است.
پول عربستان | میز نفت
پول عربستان | میز نفت
به گزارش میز نفت ، بانک مرکزی عربستان سعودی دارایی های خالص خارجی خود را در ماه مارس به سریعترین شکل ممکن از دست داده است به طوری که حداقل از سال 2000 این امر بی سابقه بوده است و شدت خسارت وارد شده به منابع مالی عمومی را درپی سقوط قیمت نفت نشان می دهد.

بر اساس این گزارش، با کاهش بیش از 100 میلیارد ریال (27 میلیارد دلار) در ماه مارس، این ذخایر به 464 میلیارد دلار رسیده است که کمترین میزان از سال 2011 است.

این در حالی است که هفته گذشته، محمد الجدعان، وزیر دارایی عربستان اعلام کرد که این کشور در طی کل سال، فقط 120 میلیارد ریال ذخایر ارزی خود را کاهش خواهد داد.

بزرگترین صادرکننده نفت در جهان با وجود کم کردن هزینه های خود، مجبور خواهد بود که برای مقاومت در برابر رکود تاریخی بازار فروش کالاها، از ذخایر ارزی خود بیشتر استفاده کند و بر روی بدهی تکیه کند چرا که فروش نفت خام اکثر درآمد دولت عربستان را تشکیل می دهد.

قیمت نفت خام برنت در ماه مارس بیش از 50% سقوط کرد و از آن زمان تا کنون باز هم کاهش یافته است به طوری که هر بشکه از این نفت حدود 20 دلار معامله می شود. این میزان قیمت نفت، بسیار کمتر از 76.1 دلاری است که به گفته صندوق بین المللی پول، عربستان برای تعادل در بودجه خود به آن نیاز دارد.

عربستان سعودی که به منظور مهار شیوع ویروس کرونا، کسب و کارها را تعطیل کرده است و به شدت تحت فشار قرار دارد، از کاهش قیمت نفت و همچنین کاهش تولید بی سابقه ای که توسط اوپک و متحدانش توافق شده است، نیز مورد آسیب قرار گرفته است.

وزیر دارایی عربستان گفته است که دولت این کشور امسال بیش از آنچه پیش بینی شده از ذخایر خود استفاده نخواهد کرد چرا که قصد دارد امسال 220 میلیارد ریال وام دریافت کند تا شوک وارد شده به بودجه خود را خنثی کند.

براساس اطلاعات جمع آوری شده توسط بلومبرگ، عربستان سعودی امسال تا کنون دو بار از بازارهای بین المللی اوراق قرضه بهره برداری کرده و در کل 19 میلیارد دلار از سرمایه گذاران محلی و بین المللی وام گرفته است.منبع : تسنیم
چهارشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۳
کد مطلب: 27114
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *