۰

ایران رکورددار افزایش مصرف نفت

بر اساس آمار بریتیش پترولیوم ایران رکورددار افزایش مصرف نفت در سال ۲۰۱۹ بوده و با رشد ۱۰ درصدی مصرف نفت یازدهمین مصرف کننده بزرگ نفت دنیا شده است.
تولید نفت | میز نفت
تولید نفت | میز نفت
 به گزارش میز نفت ، نفت یک سوم مصرف انرژی دنیا را تشکیل می‌دهد. 98.3 میلیون بشکه در روز نفت در کل دنیا در 2019 مصرف شد که حدود یک میلیون بشکه در روز بیشتر از مصرف در 2018 و دهمین رکورد پیاپی مصرف نفت در سراسر جهان بود.

طی 35 سال گذشته، مصرف نفت در کل جهان 39 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است یعنی 1.1 میلیون بشکه در روز افزایش در هر سال. ارقامی که در اینجا ذکر شد تنها مربوط می شود به مصرف نفت و مشتقات گاز طبیعی و زغال سنگ و شامل سوخت های زیستی نمی شود.

آمریکا بر اساس آمار سال 2019 همچنان سردمدار مصرف نفت در سراسر جهان است ولی چین بیشترین سرعت افزایش مصرف را ثبت کرده است. 

مصرف نفت در اکثر کشورهای توسعه یافته کاهش و در بیشتر کشورهای در حال توسعه افزایش یافته است. استثنای بزرگ این روند مصرف آلمان است. مصرف در کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی 0.6 درصد و در اروپا 0.3 درصد پایین آمده ولی آلمان 0.9 درصد رشد مصرف را ثبت کرده است.

بیشترین افزایش درصد مصرف نفت طی سال 2019 در ایران بوده که یازدهمین مصرف کننده بزرگ نفت دنیا است. تقاضا برای نفت در ایران 10 درصد افزایش یافته است. ایران تنها کشور جهان است که درصد افزایش تقاضای نفت در آن دو رقمی بوده است.

در عوض ایرلند (12.7-)، ونزوئلا (11.6-) و پاکستان (10.5-) شاهد کاهش دو رقمی تقاضای نفت بوده اند.

این تحقیقات توسط شرکت نفتی بریتیش پترولیوم انجام شده است و طبق آن تولید نفت فقط شامل نفت خام و میعانات گازی می شود. طبق این تحقیقات، تولید نفت آمریکا در 2019 برای اولین بار در این قرن بالاتر از تمام تولیدکنندگان نفت جهان بوده است.

تولید نفت آمریکا در 2019 ، 1.2 میلیون بشکه افزایش یافت و این کشور توانست روسیه را پشت سر بگذارد. آمریکا، روسیه و عربستان، سه تولید کننده بزرگ نفت دنیا، 40.5 درصد تولید نفت جهان را در سال گذشته میلادی بر عهده داشتند. کشورهای عضو اوپک 38.2 درصد نفت جهان را تولید کردند.

اوپک 70 درصد ذخایر نفت دنیا را در اختیار دارد. ونزوئلا با 304 میلیارد بشکه ذخایر نفتی همچنان بزرگترین کشور دارنده نفت در دنیاست و پس از آن عربستان سعودی با 298 میلیون بشکه قرار دارد.

ونزوئلا با وجود داشتن بالاترین ذخایر نفتی، بیشترین کاهش در تولید نفت را برای پنجمین سال پیاپی ثبت کرده است. تحریم های آمریکا باعث شد تولید نفت این کشور 39.5 درصد در سال گذشته میلادی کاهش یابد و به 839 هزار بشکه در روز برسد. این پایین ترین سطح تولید نفت در ونزوئلا از دهه 1940 است.منبع : تسنیم
يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۹
کد مطلب: 27729
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *