۰

افزایش واردات گاز ایران توسط عراق

عراق در حال حاضر بین ۱۶ تا ۱۸ گیگاوات در روز برق تولید می کند و ۱.۲ گیگاوات هم در زمان اوج تقاضا از ایران واردات دارد.
ایران و عراق | میز نفت
ایران و عراق | میز نفت
 به گزارش میز نفت ، کمبود برق در عراق و تعهد به قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس، این کشور را به ایران نزدیک تر کرده است، آن هم در زمانی که آمریکا قصد دارد تهران را منزوی سازد.

 دومین تولید کننده بزرگ نفت اوپک برای راه انداختن برخی از نیروگاه هایش وابسته به تولید گاز همراه با نفت و همچنین گاز ایران است. این کشور تحت معافیتی که از آمریکا گرفته اجازه دارد از ایران گاز وارد کند. عراق در حال حاضر بین 16 تا 18 گیگاوات در روز برق تولید می کند و 1.2 گیگاوات هم در زمان اوج تقاضا از ایران واردات دارد. تلاش عراق برای تبعیت از قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس این کشور را به واردات از ایران وابسته تر کرده است.

هری استپانیان، یکی از مقامات ارشد موسسه انرژی عراق می گوید:« مطمئناً کاهش تولید نفت بر تولید گاز همراه با آن هم تاثیر گذاشته و وابستگی به واردات گاز از ایران را افزایش می دهد».

 مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، درگیر یک بحران سیاسی به خاطر کمبود برق است، مخصوصاً پس از کشته شدن دومعترض که خواستار خدمات بهتر در زمینه برق بودند. با توجه به افزایش دمای هوا تا بیش از 50 درجه سانتیگراد در عراق، نارضایتی عمومی از قطعی برق باعث مشکلات سیاسی شده است.

 کاظمی دولت های قبلی را مسئول مشکل برق عراق می‌داند. وی اشاره کرد دولت سعی دارد با تقویت تولید سوخت، وابستگی عراق به تولید برق از توربین های گازی را حل کند. عراق در 2019 ، 56 توربین گازی از جنرال الکتریک خرید که توانایی تولید 7 گیگاوات برق را دارند ولی گاز کافی برای راه‌اندازی آنها نداشت.

 عراق نتوانست در ماه جولای کاملاً به قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس پایبند باشد و صادرات آن تنها 2 درصد نسبت به ماه ژوئن کاهش یافت. این کشور همچنین باید تولید بیش از حد خود در ماههای قبلی را هم جبران کند. وزیر نفت عراق قول داده بود تا اوایل ماه اوت به تبعیت 100 درصدی از قرارداد کاهش تولید برسد ولی ادامه قطعی برق و اعتراضات اجازه این کار را به عراق ندارد. بغداد به گاز تولید شده همراه با نفت برای راه انداختن نیروگاه های برق خود نیاز دارد.

 علیرغم افزایش وابستگی عراق به واردات گاز و برق از ایران، بغداد همچنان از معافیت های آمریکا برای واردات از ایران بدون تهدید تحریم ها برخوردار است. این فرایند از 2018، زمان اعمال دوباره تحریم ها علیه بخش انرژی ایران آغاز شد.منبع : تسنیم
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۳
کد مطلب: 27965
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *