۰

عراق به دنبال تولید برق از گاز

عراق می‌تواند ۳.۵ گیگاوات برق با ۴۰ درصد از گاز تولید شده همراه با نفت که در حال حاضر سوزانده می شود، به دست آورد.
مشعل | میز نفت
مشعل | میز نفت
 به گزارش میز نفت ، عراق دومین کشور دنیاست که گاز به دست آمده از استخراج نفت را می‌سوزاند. این کشور می‌تواند 3.5 گیگاوات برق با 40 درصد از این گاز تولید شده همراه با نفت که در حال حاضر سوزانده می شود، به دست آورد.

جو انیس، مدیرعامل بخش خاورمیانه، آفریقای شمالی و جنوب آسیا در شرکت جنرال الکتریک در یک کنفرانس مجازی در مورد صنعت برق عراق گفت:« اگر 30 تا 40 درصد از گازی را که هنگام استخراج نفت سوزانده می شود به دست آوریم، می توانیم بیش از 3.5 گیگاوات برق تولید کنیم. این مقدار برق را نمی توان از منابع دیگر موجود در عراق به دست آورد».

 مطالعات بانک جهانی که در بیست و یکم جولای منتشر شد نشان می دهد دومین تولیدکننده بزرگ اوپک 18 میلیارد متر مکعب گاز در 2019 سوزانده یعنی بیشتر از اکثر کشورها بجز روسیه. سوزاندن گاز تولید شده همراه با نفت منافع اقتصادی بسیاری را از بین می‌برد، منافعی که با پالایش و فروش این گاز در بازار می توان به دست آورد.

 عراق گاز و برق ایران را برای به راه انداختن نیروگاههای برق خود خریداری می کند و تحت فشار زیادی از طرف آمریکا جهت کاهش وابستگی اش به محصولات انرژی تهران قرار دارد.

 عراق در حال حاضر از آمریکا برای واردات گاز و برق از ایران معافیت گرفته ولی آمریکا اعلام کرده این معافیت موقتی خواهد بود.

 فاتح بیرول، رئیس آژانس بین المللی انرژی در این کنفرانس گفت عراق نیاز به اجرای اصلاحاتی جهت جذب سرمایه گذاری های لازم برای استفاده از منابع گاز خود دارد.

 وی گفت:« عراق منابع بالایی از گاز طبیعی دارد و این منابع گاز طبیعی می توانند به تامین برق این کشور و رونق بسیاری از صنایع کمک کنند، صنایعی که برای رشد اقتصاد عراق مفید خواهند بود. آنچه عراق نیاز دارد سرمایه گذاری است و سرمایه گذاری هم مستلزم اصلاحات است».

 عراق در حال حاضر 18 گیگاوات برق تولید می کند ولی نیاز این کشور به برق در 2020 برابر با 30 گیگاوات است. تقاضا برای برق در عراق 9 درصد در سال افزایش می یابد بنابراین حدود 1.5 گیگا وات برق اضافی در سال لازم است.

 بخش برق عراق با 40 تا 60 درصد اتلاف برق هنگام انتقال آن هم مواجه است. 5 درصد کاهش اتلاف انرژی حدود 40 میلیارد دلار در سال برای دولت عراق درآمد خواهد داشت.

 انتهای پیام/1
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۷
کد مطلب: 28398
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *