۰

غول‌های نفتی به دنبال فروش دارایی خود

شرکتهای بزرگ انرژی امیدوارند دهها میدان نفت و گاز و پالایشگاه به ارزش بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار را به منظور کاهش حجم بدهی و انتشار گازهای گلخانه ای به فروش برسانند.
غول‌های نفتی | میز فنت
غول‌های نفتی | میز فنت
به گزارش میز نفت ، مبهم شدن دورنمای قیمتهای نفت و گاز به دلیل شیوع ویروس کرونا و تغییر گرایش به سوی انرژی پاکتر، ممکن است باعث شود پیدا کردن خریدار و انعقاد قرارداد فروش این داراییها دشوار شود.

انتظار می رود هشت شرکت بزرگ نفتی جهان شامل اکسون موبیل، شورون، رویال داچ شل، بریتیش پترولیوم، توتال، اکوئینور، انی و کونوکو فیلیپس داراییهایی را بفروشند که منبع معادل حدود ۶۸ میلیارد بشکه نفت و گاز طبیعی هستند.

شرکت مشاوره نروژی "ریستاد انرژی" در یادداشتی نوشت: این داراییها اکنون ۱۱۱ میلیارد دلار ارزش داشته و معادل حدود دو سوم از تقاضای جهانی برای نفت هستند.

قیمت نفت در آوریل بدنبال سقوط تقاضا بر اثر محدودیتهای وضع شده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، به پایینترین رکورد از سال ۱۹۹۹ تاکنون سقوط کرد و اگرچه از آن زمان بهبود یافته و به حدود ۴۰ دلار در هر بشکه رسیده است اما انتظار نمی رود در سالهای آینده رشد چشمگیری داشته باشد.

تحلیلگران می گویند این به معنای فرصت مناسب برای شرکتهای کوچکتری نظیر سریکا انرژی، کایرن انرژی و جید استون انرژی به منظور خرید ارزان داراییهای نفت و گاز است. با این حال با توجه به محدود شدن شمار خریداران و عدم تمایل به وام دهی به بخش نفت و گاز، واگذاری این داراییها ممکن است دشوار باشد.

غولهای نفتی برای افزایش درآمد و کاهش بدهی که در پی ریزش قیمت نفت انباشته شده است، نیاز دارند داراییهایشان را بفروشند.

شرکتهای اروپایی نظیر بریتیش پترولیوم، شل و توتال که متعهد شده اند انتشار گازهای گلخانه ناشی از فعالیتهایشان را کاهش دهند، بدنبال متمرکز شدن بر فعالیتهای نفت و گازی هستند که بیشترین سودآوری و کمترین آلایندگی را دارند.

شرکتهای اکسون موبیل و بریتیش پترولیوم هر کدام امیدوارند طی سالهای آینده ۲۵ میلیارد دلار از داراییهایشان را به فروش رسانند در حالی که شرکت شل فروش پنج میلیارد دلار در سال را هدف گذاری کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، اسپیرو یوآکیم، مدیر جهانی منابع طبیعی در بانک سرمایه گذاری لازارد بر این باور است که مدیران شرکتهای نفتی باید کسب و کار تولید و پالایش نفت و گازی که تمایلی به نگهداری آنها ندارند را جدا و مستقل کنند تا بتوانند سرمایه گذاران جدید را جذب کنند زیرا خریدارانی نظیر صندوقهای سرمایه گذاری خصوصی تمایلی به خرید نشان نمی دهند.
منبع : ایسنا
جمعه ۱۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۱
کد مطلب: 28489
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *