۰

چین بزرگترین پالایشگر نفت جهان شد

چین در ۲۰۲۰ نفت خام بیشتری نسبت به آمریکا پالایش کرده است و در حال حاضر چهار پالایشگاه بزرگ دیگر در دست ساخت دارد.
چین | میز نفت
چین | میز نفت
 به گزارش میز نفت ، با تاثیر همه‌گیری ویروس کرونا بر تقاضای نفت و تولید و صادرات آن، چین توانست آمریکا را در 2020 به عنوان بزرگترین پالایشگر نفت دنیا پشت سر بگذارد.

 اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد چین در 2020 نفت خام بیشتری نسبت به آمریکا پالایش کرده است. در شرایطی که آمریکا از کاهش تقاضا برای نفت در 2020 رنج می‌برد که باعث کاهش فعالیت‌های نفتی در این کشور شد، چین از تغییرات به وجود آمده در جهان سود برد. بر خلاف آمریکا، دولت چین با سقوط قیمت نفت پالایشگاه‌هایش را تشویق به افزایش سطح تولید کرد.

 چین در حال حاضر چهار پالایشگاه بزرگ دیگر در دست ساخت دارد که انتظار می‌رود اکثر آنها مواد اولیه تولید پلاستیک مثل اتیلن و پروپیلن تولید کنند.


 در حالیکه احتمالاً آمریکا می تواند تا پایان 2021 دوباره از چین پیشی بگیرد، ولی پیش بینی بلندمدت تقاضا نشان می‌دهد این اتفاق بسیار گذرا خواهد بود چون تقاضا برای نفت در سراسر آسیا رو به افزایش است.

 فعالیت پالایشگاه های نفت در سراسر آمریکا در نتیجه همه گیری ویروس کرونا کاهش یافته است. شرکت رویال داچ شل در سال گذشته میلادی فعالیت در پالایشگاه لوئیزیانا را متوقف کرد. این تاسیسات در زمان افتتاح 1967، سی و پنج برابر کل ظرفیت پالایشی چین تولید داشت.

 فعالیت در پالایشگاه های نفت آمریکا در سال جاری میلادی هم به خاطر طوفان شدیدی که در ماه فوریه ایالت تگزاس را در نوردید، متوقف شدند. پالایش نفت در آمریکا در نتیجه این طوفان به پایین ترین رقم از 2008 رسید که تا حد زیادی نتیجه یخ‌زدن خطوط لوله بود.

چین در ماه نوامبر سال گذشته میلادی حدود 1.2 میلیون بشکه در روز نفت خام پالایش می‌کرد. بیشترین فعالیت پالایشی جدید در واحد جدید پالایشی در تاسیسات ژیجیانگ در شمال شرق چین صورت گرفت.

چین تنها کشور آسیایی نیست که درفعالیت‌های پالایشی سرمایه‌گذاری می‌کند. هند هم چند هفته پیش اعلام کرد قصد دارد 4.5 میلیارد دلار برای توسعه پالایشگاه پانیپات تا سپتامبر 2024 سرمایه‌گذاری کند. به این ترتیب ظرفیت پالایشگاه تا 500 هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.

هند به عنوان دومین وارد کننده و مصرف کننده بزرگ نفت در دنیا پس از چین تلاش می‌کند ظرفیت پالایش نفت خود را 60 درصد افزایش دهد تا جوابگوی افزایش تقاضا در کشور باشد.منبع : تسنیم
يکشنبه ۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۱
کد مطلب: 29605
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *