۰

آمادگی ایران برای بازگشت به بازار نفت

محمدعلی خطیبی، کارشناس صنعت نفت و معاون سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت در خصوص کشش بازار جهانی نفت برای ورود نفت ایران گفت: با توجه به بهبود تقاضای نفت، در حال حاضر شرایط برای ورود نفت ایران به بازار تقریبا مهیا است و اگر چنانچه مذاکرات وین به نتیجه برسد در این شرایط، نفت ایران در زمان مناسبی وارد بازار می شود.
محمدعلی خطیبی | میز نفت
محمدعلی خطیبی | میز نفت
به گزارش میز نفت ، قیمت نفت همزمان با افزایش تقاضای جهانی به بالاترین رکورد در سه سال اخیر رسیده است و پیشبینی‌ میشود که با ادامه واکسیناسیون و رشد اقتصادهای بزرگ،‌ قیمت‌ نفت همچنان در مدار صعودی باشد. محمدعلی خطیبی کارشناس صنعت و بازار نفت مهمترین دلایل موثر بر افزایش قیمت نفت را مطرح کرده است.

محمد علی خطیبی کارشناس صنعت نفت و معاون اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران در خصوص دلایل افزایش قیمت جهانی نفت گفت: یکی از مهمترین دلایل اصلی افزایش قیمت نفت در هفته‌های گذشته ناشی از بازسازی تقاضا در بازارهای جهانی است. با شروع کرونا و کاهش سفرها و رفت‌وآمدهای بین‌المللی و تعطیلی بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی، تقاضای جهانی برای نفت به شدت کاهش یافت؛ اما در هفته‌های گذشته  و با تسریع در واکسیناسیون عمومی و کاهش محدودیت‌های کرونایی شاهد افزایش تقاضا برای خرید نفت هستیم. بنابراین بازسازی تقاضای نفت و روند افزایش درخواست کشورهای خریدار نفت خام موجب شده که قیمت‌ها به بالاتر از ماه‌های گذشته برسد.

 وی گفت: وضعیت افزایش تقاضا به گونه ای است که حتی پیش بینی می شود به زودی تقاضا برای خرید نفت به سطح قبل از شیوع کرونا نیز برسد.  بنابراین عامل اصلی افزایش قیمت ها را می توان در بهبود وضعیت تقاضا عنوان کرد.

 معاون سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت توضیح داد: علی رغم اینکه اوپک پلاس تولید خود را افزایش داد  و در آخرین جلسه، عربستان سعودی نیز اعلام کرد که به سیاست کاهش داوطلبانه نفت پایان می دهد و روند رو به رشدی را در تولید نفت خام در پیش خواهد گرفت؛ اما باز هم به دلیل افزایش تقاضا در بازار شاهد به وجود آمدن حالتی در بازار هستیم که تولید فعلی تکافوی این تقاضا را نمی دهد، به همین دلیل اوپک پلاس و کشورهای صادر کننده نفت خام معتقد به افزایش عرضه و تولید هستند؛ درغیر این صورت باز هم شاهد افزایش روند قیمت ها خواهیم بود.

 خطیبی در پاسخ به این سوال که آیا بازارهای جهانی کشش لازم برای خرید نفت ایران را دارند و چنین تقاضایی وجود دارد گفت: با توجه به بهبود تقاضا در حال حاضر شرایط برای ورود نفت ایران به بازار تقریبا مهیا است و اگر چنانچه مذاکرات وین به نتیجه برسد در این شرایط، نفت ایران در زمان مناسبی وارد بازار می شود.

 این کارشناس بازار و صنعت نفت در پاسخ به اینکه آیا در صورت لغو تحریم‌ها و عرضه نفت ایران این موضوع ممکن است به کاهش قیمت نفت جهانی منجر شود گفت: با توجه به اینکه مشتریان ایران بعد از تحریم‌ها، نفت مورد نیاز خود را از کشورهای دیگری تامین کرده اند، در صورت لغو تحریم ها از مشتریان کنونی خرید نمی کنند و به صف خریداران نفت ایران می پیوندند. مشتریان نفت ایران از یک بازار دیگر به بازار ما می پیوندند لذا نمی توان منتظر اتفاقات خاص و شوک های بزرگی در کاهش قیمت نفت جهانی بود. در واقع آنها در خرید نفت خود جا‌به‌جایی صورت داده اند. بنابراین  بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی هیچ گونه اثر تخریبی روی قیمت نفت جهانی نخواهد گذاشت.منبع : راهبرد معاصر
دوشنبه ۷ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۳۷
کد مطلب: 30337
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *