۰

سفر نفتی دو مقام ارشد لبنانی به عراق

منابع لبنانی از سفر قریب‌الوقوع وزیر انرژی و مدیر کل امنیت عمومی این کشور به عراق درباره توافق نهایی برای واردات نفت خبر دادند.
لبنان و عراق | میز نفت
لبنان و عراق | میز نفت
به گزارش میز نفت ، منابع لبنانی گزارش دادند که «ریمون غجر» وزیر انرژی در دولت پیشبرد امور لبنان و «عباس ابراهیم» مدیرکل امنیت عمومی این کشور بعد از تعطیلات عید قربان در اواخر هفته جاری به بغداد سفر می‌کنند.

بر اساس این گزارش قرار است هیئت بزرگ از وزارت انرژی و موسسه برق لبنان به منظور دستیابی به آخرین توافق در خصوص صادرات نفت از عراق به لبنان در این سفر حضور داشته باشند.

پیش از این عراق اعلام کرده بود که صادرات نفت به لبنان را دو برابر می‌کند و این میزان از 500 هزار تن به 1 ملیون تن افزایش پیدا کرده است.

اوایل ماه جاری «حسن ناظم» وزیر فرهنگ عراق که سخنگویی دولت این کشور را نیز بر عهده دارد گفت که هیچ مانعی در باره صادرات نفت به لبنان وجود ندارد و حساب بانکی در بیروت گشایش یافته و تنها نیاز به اقدام‌های فنی از سوی لبنان است.

وی گفت که عراق در ازای خدمات پزشکی و هتلداری موافقت کرده که نفت به لبنان صادر کند و با توجه به شرایط بحرانی این کشور کمک به مردم لبنان را به تاخیر نخواهد انداخت.

دولت عراق در فوریه گذشته تصویب کرد که یک میلیون بشکه نفت کوره (مازوت) و 500 هزار بشکه نفت خام با 25 درصد تخفیف به لبنان صادر کند و به بیروت 6 ماه برای تسویه حساب فرصت بدهد و همچنین در ازای آن از لبنان خدمات دریافت کند.

دولت عراق مرداد 99 نیز پس از انفجار مهیب بندرگاه بیروت، چندین محموله نفت رایگان و همچنین صدها تن گندم به لبنان ارسال کرد.

لبنان از اواخر سال 2019 گرفتار بحران اقتصادی شدید و مشکلات جدی اجتماعی و معیشتی شده که ادامه اختلافات سیاسی و نبود دولتی که به اداره امور بپردازد این مشکلات را پیچیده‌تر کرده است.

از تازه‌ترین مشکلاتی که در لبنان پیش آمده کمبود سوخت و بنزین و تشکیل صف‌های طولانی در برابر جایگاه‌های بنزین‌ است.
منبع : تسنیم
دوشنبه ۲۸ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۶
کد مطلب: 30527
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *