۰

قیمت بنزین واقعی چگونه محاسبه می شود؟

مجلسی ها اعمال افزایش قیمت بنزین را تا پایان سال خلاف قانون مصوب اعلام کردند اما شواهد امر احتمال افزایش قیمت را قوی نشان می دهد.
بنزین | میز نفت
بنزین | میز نفت
به گزارش میز نفت ، تبعات برخی تصمیمات اقتصادی در سطح کلان تاثیر گسترده ای دارد در همین راستا، طرح حذف یارانه های پنهان، تعیین تکلیف مبلغی بالغ بر ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان از همین دسته طرح هاست که بی شک در صورت اجرایی شدن، قیمت بنزین را صعودی خواهد کرد!

ادعای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره قیمت بنزین

درحالیکه در برخی رسانه ها پیشنهاد حذف یارانه بنزین و در ادامه گرانی آن پیشنهاد می شود، با خبر هستیم که اواسط هفته گذشته نیز عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از گران نشدن بنزین در سال آینده سخن گفته بود. اما طرحی که مجلسی ها برای حذف یارانه های پنهان رونمایی کردند، در صورت اجرایی شدن، ادعای عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس را نقض خواهد کرد.

مجلس همچنان مصر بر ممنوعیت افزایش قیمت بنزین

افزایش قیمت بنزین به گفته بابایی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس بر مخلاف مصوبه مجلس است. این مقام مسئول تاکید کرد افزایش قیمت هر نوع کالای استراتژیک تا پایان سال جاری ممنوع است و درباره افزایش قیمت بنزین نباید نگرانی وجود داشته باشد به این دلیل که افزایش آن خلاف قانون به حساب می آید.

قیمت بنزین واقعی چگونه محاسبه می شود؟

در حال حاضر قیمت بنزین دولتی ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان محاسبه می شود. قیمت بنزین واقعی یعنی حذف یارانه پنهان و این یعنی بنزین با قیمت دلار آزاد محاسبه خواهد شد. می توان نتیجه گرفت در صورت محاسبه قیمت بنزین بر اساس قیمت دلار آزاد،قیمت آن به در هر لیتر به ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان می رسد.

 تجربه افزایش قیمت عجیب بنزین در لبنان

جالب است بدانید در کشور لبنان در ۵ روز گذشته، ۲ بار افزایش قیمت بنزین گزارش شده است. لبنان در این دو مرحله افزایش قیمت بنزین ۱۶ درصدی را تجربه کرد. طوریکه جرج البراکس، عضو اتحادیه پمپ‌بنزین‌داران پیش بینی کرد: با اعلام نرخ جدید دلار، یارانه سوخت افزایشی خواهد شد و از ۸۰۰۰ فعلی به ۱۲ هزار لیره خواهد رسید.

کلام آخر

پیامدهای اقتصادی افزایش قیمت بنزین در همه کشورها ملموس است. افزایش قیمت بنزین بر حوزه های مختلفی تاثیر گذار خواهد بود و باید دید در صورت اجرایی شدن حذف یارانه پنهان بنزین، دولت چه جاگزین مناسبی برای کمتر صدمه دیدن قشر آسیب پذیر جامعه خواهد داشت و این تصمیم با وجود کسری بودجه دولت،چگونه اتخاذ خواهد شد.


منبع : صمت
يکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۵:۳۲
کد مطلب: 31033
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *