۰

نجات روبل روسی با نفت گران!

افزایش قیمت نفت در بازار جهانی باعث شده تا طی ماه‌های گذشته ارزش روبل روسیه هم در برابر دلار و یورو بالا برود.
روبل روسیه | میز نفت
روبل روسیه | میز نفت
به گزارش میز نفت ، طی ماه‌های گذشته شاهد افزایش ارزش پول ملی روس‌ها در برابر دلار و یورو بوده‌ایم. دلیل این مسأله رشد قیمت نفت و حامل‌های انرژی در بازارهای انرژی است.

هم اکنون ارزش روبل روسیه به 71.84 روبل در برابر دلار رسیده که فاصله زیادی با بیشینه خود طی 4 ماه گذشته ندارد. در برابر یورو هم روبل به 83.04 رسیده که تقریبا نزدیک به بالاترین سطح برابری ارزی از جولای سال گذشته تاکنون رسیده است.

اخیرا قیمت نفت برنت دریای شمال نیز که یکی از اصلی‌ترین موارد صادراتی روسیه در حوزه انرژی به شمار می‌رود، به حدود 84 دلار رسیده است. افزایش نرخ واکسیناسیون در بسیاری از اقتصادهای جهان باعث لغو بسیاری از محدودیت‌های کرونایی شده و روز به روز بر تقاضای نفت در بازار جهانی می‌افزاید و از آنجا که عرضه با محدودیت مواجه است، قیمت این حامل انرژی در حال بالا رفتن است.

کارشناسان پروم سفیاز بانک، معتقدند انتظار می‌رود در صورتی که قیمت نفت به روند افزایشی خود ادامه دهد، ارزش روبل روسیه در برابر دلار حتی به 71.5 روبل برسد.

روبل تنها ارز متعلق به کشورهای در حال توسعه و بازارهای نوظهور است که در ماه سپتامبر در برابر دلار رشد داشته است و این در حالی است که ارز کشورهایی مثل برزیل و ترکیه 5 تا 7 درصد افت ارزش داشته‌اند.منبع : فارس 
چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۲۶
کد مطلب: 31279
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *