۰

پالایشگاه‌های جهان زیر فشار قیمت گاز

میز نفت - نشریه اویل پرایس در گزارشی با اشاره به بحران انرژی در جهان تأکید کرد که قیمت بی‌سابقه گاز طبیعی به‌طور قابل‌توجهی هزینه‌های عملیاتی پالایشگاه‌ها را افزایش داده است.
پالایشگاه | میز نفت
پالایشگاه | میز نفت
به گزارش میز نفت ، افزایش قیمت گاز طبیعی در اروپا و آسیا تقاضای جهانی برای فراورده‌های نفتی را افزایش داده است و این موضوع به‌نفع پالایشگاه‌های نفت در سطح جهان است اما قیمت بی‌سابقه گاز طبیعی منجر به فشار بر صنعت پالایش نیز شده است.

جدا از کاهش سرعت تولید فولاد، مواد شیمیایی و کود در اروپا، قیمت بی‌سابقه گاز طبیعی به‌طور قابل‌توجهی هزینه‌های عملیاتی پالایشگاه‌ها را افزایش می‌دهد چرا که گاز طبیعی برای تولید هیدروژن در واحدهای هیدروکراکر و هیدروتریتر که گوگرد را از نفت خام با گوگرد بالاتر حذف می‌کنند، استفاده می‌شود.

پالایشگاه‌های آمریکا در این شرایط به‌دلیل قیمت بسیار پایین گاز طبیعی در این کشور نسبت به رقبای آسیایی و اروپایی برتری دارند. اگرچه قیمت معیار «هنری هاب» ایالات متحده از ابتدای سال بیش از دو برابر شده است، اما قیمت گاز طبیعی آمریکا در حدود 5 دلار به‌ازای هر میلیون واحد حرارتی بریتانیا (mmBtu) در مقایسه با 25 تا 35 دلار قیمت‌های معادل در اروپا و آسیا است.

بر اساس برآوردهای موجود در آخرین گزارش ماهانه نفت آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) به نقل از آرگوس، در هفته‌های اخیر، هزینه‌های پالایشگاه‌های نفت برای تولید هیدروژن به‌ازای هر بشکه نفت خام فرآوری‌شده در مقایسه با هزینه‌های ورودی هیدروژن در سال 2019، ده برابر افزایش یافته است.

هزینه هیدروژن برای هر بشکه نفت خام فرآوری‌شده اکنون حدود 6 دلار است، در حالی که در سال 2019 فقط 0.60 دلار در هر بشکه بود.

با این حال، به‌دلیل موجودی کم محصولات پالایش‌شده در سطح جهانی، علی‌رغم افزایش قیمت نفت خام که ماده اولیه برای پالایشگاه محسوب می‌شود، حاشیه سود پالایش به‌شدت در سه‌ماهه سوم 2021 بهبود یافته است.

علی‌رغم افزایش تقاضا برای فرآورده‌های نفتی در زمستان امسال، برخی از پالایشگاه‌ها در اروپا و آسیا ممکن است نتوانند به‌دلیل افزایش قیمت گاز طبیعی، ظرفیت پالایش نفت خام را افزایش دهند.

سخنگوی پالایشگاه Varo Energy در شمال غرب اروپا که شرکت ویتول از سهامداران آن است به رویترز گفت: ما نیز مانند هر مصرف‌کننده دیگری تحت تأثیر قیمت‌های بالای گاز طبیعی و برق هستیم.منبع : تسنیم
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۳۵
کد مطلب: 31433
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *