۰

بایدن : اوپک مقصر است

میز نفت - رییس جمهور آمریکا امتناع کشورهای اوپک از تولید بیشتر نفت را عامل افزایش قیمتهای نفت و گاز خواند.
اوپک پلاس | میز نفت
اوپک پلاس | میز نفت
به گزارش میز نفت ، جو بایدن که در نشست اقلیمی سازمان ملل متحد در گلاسکوی اسکاتلند صحبت می کرد، همچنین پاندمی کووید ۱۹ که باعث محدودیت زنجیره تامین شده است را عامل تورم بالاتر دانست. رییس جمهور آمریکا پس از نشست سران گروه جی ۲۰ گفته بود تصور می‌کنم که این ایده که روسیه و عربستان سعودی نفت بیشتری تولید نمی‌کنند تا به عنوان مثال افراد بتوانند برای رفت و آمد به محل کار بنزین داشته باشند، درست نیست. وی درباره این که اگر دولتهای اوپک اقدامی نکنند چه اقدامی انجام خواهد داد، گفت: آنچه که ما در نظر داریم انجام دهیم تمایلی ندارم که پیش از این که ناچار شوم اقدام کنم، درباره آن صحبت کنم. جنیفر گرانهولم، وزیر انرژی آمریکا هم مستقیما از اوپک به دلیل قیمتهای بالا در پمپ بنزینهای آمریکا انتقاد کرده است.

محاسبات بلومبرگ نشان داد اوپک پلاس با وجود درخواستهای متعدد برای عرضه بیشتر در پی رشد چشمگیر قیمتها، در اکتبر تنها ۱۴۰ هزار بشکه در روز به تولیدش اضافه کرد. دلیل این افزایش کمتر، ادامه مشکلات در تولیدکنندگان آفریقایی نیجریه و آنگولا بوده است. در این بین، چندین عضو اوپک در روزهای اخیر اعلام کرده اند نیازی به تولید بیشتر نمی بینند و به برنامه افزایش تدریجی تولید پایبند می مانند.

رویترز هم گزارش کرد تولید نفت اوپک در اکتبر کمتر از میزان برنامه ریزی شده افزایش پیدا کرد و اختلال ناخواسته در روند تولید بعضی از تولیدکنندگان کوچکتر افزایش بالاتر تولیدکنندگانی نظیر عربستان سعودی و عراق را تا حدودی بی‌اثر کرد. اوپک در اکتبر ۲۷.۵۰ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۱۹۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با سپتامبر افزایش داشت اما پایین‌تر از ۲۵۴ هزار بشکه در روز افزایش تولید مجاز تحت توافق اخیر بود.

این خبر ضربه ای به مصرف کنندگان بزرگ است که در حال حاضر با هزینه بالای واردات نفت دست و پنجه نرم می کنند. درخواستها از اوپک پلاس برای افزایش تولید به میزان بیشتر از ۴۰۰ هزار بشکه در روز که پیش از این توافق کرده بود شدت گرفته است و حتی گزارشهایی منتشر شده که مصرف کنندگان بزرگ متعدد سرگرم مذاکره درباره اقداماتی هستند که در صورت امتناع اوپک از پذیرش درخواست آنها برای تولید بیشتر نفت انجام خواهند داد.

در این بین قیمتها پس از انتشار جدیدترین اخبار اوپک و گزارشها از افزایش نرخ فعالیت پالایشگاههای چین به منظور تامین تقاضای رو به رشد، رو به افزایش گذاشت. نفت برنت روز سه شنبه با یک سنت افزایش، در ۸۴ دلار و ۷۲ سنت در هر بشکه بسته شد در حالی که نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در ۸۳ دلار و ۹۱ سنت بسته شد.
منبع : ایسنا
چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۲:۰۰
کد مطلب: 31557
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *