۰

بحران قیمت گاز به آمریکا رسید

میز نفت - با توجه به این‌که ۴۸ درصد از خانواده‌های آمریکایی از گاز طبیعی برای گرم کردن خانه‌هایشان استفاده می‌کنند، کمبود عرضه گاز و بالارفتن قیمت آن باعث می‌شود هر خانواده ۷۴۶ دلار در زمستان هزینه گاز پرداخت کند.
گاز آمریکا | میزنفت
گاز آمریکا | میزنفت
به‌گزارش میز نفت ، تقاضا برای نفت تقریباً به سطح قبل‌از بحران کرونا بازگشته اما عرضه نفت هنوز یک میلیون بشکه در روز کمتر از آن زمان است. این بشکه‌های کم شده مهم‌ترین دلیل افزایش قیمت نفت هستند. اما کمبود تولید نفت غیر از افزایش قیمت آن مشکل دیگری هم به وجود آورده‌است.

تولید گاز طبیعی آمریکا اساساً از دو منبع می‌آید. یکی از چاه‌هایی که مخصوصاً برای تولید گاز حفر شده‌اند و بیش‌از 60 درصد از تولید گاز طبیعی آمریکا را تشکیل می‌دهندو 40 درصد باقی‌مانده بیشتر از چاه‌های نفتی می‌آید، یعنی همان گازی که همراه با استخراج نفت به دست می‌آید. این گاز در برخی موارد سوزانده شده و گاهی هم جمع‌آوری و فروخته می‌شود.

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، به دنبال کاهش تولید نفت در تابستان گذشته، تولید گاز استخراج‌شده همراه آن هم کاهش‌یافته است.

قیمت بی‌سابقه گاز تهدیدی برای خروج اقتصاد اروپا از بحران کروناتعداد چاه‌هایی که برای استخراج گاز طبیعی در آمریکا حفر شده‌اند، 45 درصد در 6 ماه اول 2020 کاهش یافته‌ که نتیجه آن کاهش تولید گاز طبیعی است. دراین‌بین، تقاضا برای گاز طبیعی به سطح قبل‌از بحران کرونا بازگشته‌است.

این عدم تعادل بین عرضه و تقاضای گاز دو پیامد مهم داشته‌است. یکی افزایش قیمت گاز طبیعی است. قیمت گاز طبیعی در حال حاضر در آمریکا 80 درصد بالاتر از سال گذشته میلادی است. این افزایش قیمت می‌تواند ناشی از پیامد دیگری باشد که پایین آمدن ذخایر گاز طبیعی در آستانه زمستان است.

جدیدترین گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد ذخایر گاز طبیعی این کشور 10 ‌درصد کمتر از سال گذشته میلادی هستند که در کنار تولید پائین باعث افزایش قیمت آن شده‌است.البته این مشکل محدود به آمریکا نیست. قیمت گاز طبیعی در اروپا هم 5 برابر شده و برخی کارخانه‌ها را مجبور به کاهش تولید کرده‌است. چین هم افزایش قیمت گاز را تجربه کرده که باعث خاموشی‌های گسترده در برخی شهرهای آن شده‌است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا تخمین می‌زند قیمت گاز طبیعی آمریکا در زمستان به بالاترین رقم از 2005 برسد. با توجه به این‌که 48 درصد از خانواده‌های آمریکایی از گاز طبیعی برای گرم کردن خانه‌هایشان استفاده می‌کنند، پیش‌بینی می‌شود هر خانواده 746 دلار در زمستان هزینه گاز پرداخت کند که 172 دلار معادل 30 درصد بالاتر از سال گذشته‌است.
منبع : تسنیم
چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۴
کد مطلب: 31565
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *