۰

آیا اروپا ریسک می کند ؟

میز نفت - شرکت مشاوره انرژی وود مک کنزی اعلام کرد اروپا اگر با زمستان سردتر از حد معمولی روبرو شود می تواند با برداشت از گاز پایه، تا حدودی کمبود عرضه در بازار را برطرف کند.
گاز اروپا | میز نفت
گاز اروپا | میز نفت
به گزارش میز نفت ، شرکت وود مک کنزی خاطرنشان کرد برداشت گاز پایه به دلیل مسائل فنی و مقررات ممکن است به این راحتی نباشد. تحت شرایط عادی گاز پایه نمی تواند از مخزن یا حجم گاز در جریان برداشت شود. با این حال وضعیت دو ماه گذشته نشان داده است که بازار گاز اروپا شرایط عادی ندارد.

سطح پایین گاز در مخازن که پایین‌ترین رکورد یک دهه اخیر بوده است، در آستانه فصل سرما قیمت گاز در اروپا را به رکورد بالایی افزایش داده است. قیمتها همچنین در پی عدم عرضه بیشتر گاز از سوی شرکت گازپروم صعود کردند. قیمت گاز از اواسط اکتبر اندکی کاهش پیدا کرده اما همچنان سه برابر قیمت ابتدای سال ۲۰۲۱ است.

وود مک کنزی اوایل هفته هشدار داده بود که زمستان اروپایی سردتر ممکن است به کاهش سطح مخازن به صفر تا پایان مارس سال ۲۰۲۲ منجر شود مگر این که عرضه گاز روسیه به بیشتر از سطح صادرات فعلی افزایش پیدا کند.

وود مک کنزی برداشت از گاز پایه را به عنوان راهی برای کاستن از کمبود عرضه پیشنهاد کرد که می تواند تا ۱۵ میلیارد متر مکعب گاز برای اروپا آزاد کند.

بر اساس گزارش وود مک کنزی، معمولا گاز پایه نباید استفاده شود زیرا به عملکرد بلندمدت مخازن نگهداری گاز آسیب می زند و به دلیل این که گاز متعلق به اپراتورهای مخازن نمی تواند تحت مقررات فعلی فروخته شود. با این حال با سطح بالای نگرانی که در بازار وجود دارد و با قیمتهای کم سابقه همراه شده است، وضعیت فعلی نباید به هیچ وجه یک وضعیت عادی قلمداد شود.

اما سیاستگذاران اروپایی ممکن است مسائل فنی و رگولاتوری را موانع بیش از حد بزرگی برای برداشت از گاز پایه ببینند.

افزایش عرضه گاز روسیه به اروپا راه ساده‌تری برای تامین تقاضای زمستانی بدون رساندن حجم گاز پایه به صفر می تواند باشد.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه قول داده است تا هشتم نوامبر که انتظار می رود گازپروم مخازن روسیه را پر کند، گاز بیشتری به اروپا ارسال شود. اما هفته گذشته تحویل گاز کاهش پیدا کرد زیرا جریان گاز در خط لوله ای که از روسیه به اروپا فعالیت می کند از غرب به شرق معکوس شد.

در پی معکوس شدن جریان گاز خط لوله یامال-یوروپ به سمت شرق، پس از چند روز کاهش، قیمت گاز طبیعی در هابهای اروپایی و انگلیس افزایش پیدا کرد. این معکوس شدن جریان به مدت شش روز ادامه یافت و سرانجام پنج شنبه گذشته دوباره جریان گاز به سمت آلمان از سرگرفته شد و کاهش قیمتهای گاز اروپایی را به دنبال داشت.

بعضی از تحلیلگران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند لهستان، روسیه را متهم می کنند از گاز و انرژی به عنوان اسلحه‌ای برای ادامه تاثیرگذاری بر بازار گاز اروپا و وادار کردن اروپا به پذیرش این که به خط لوله گازی نورد استریم ۲ نیاز دارد، استفاده می کنند. این خط لوله برای شروع فعالیت در انتظار مجوز رگولاتوری آلمان است.

کرملین، پوتین و همه مقامات روسیه این اتهامات را رد کرده و سیاستهای گاز و انرژی اروپا در یک دهه اخیر را عامل بحران اخیر می دانند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، همه نگاهها به سوی بازار گاز اروپا دوخته شده تا ببینند آیا بالاخره گازپروم فرمان پوتین برای افزایش گاز در مخازنش در اتریش و آلمان را دنبال خواهد کرد یا خیر.منبع : ایسنا
دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۵
کد مطلب: 31634
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *