۰

تشویق برای خوش‌مصرف‌ها

میز نفت - افزایش جدی مصرف گاز در کشور موجب شده تا وزیر نفت وعده تشویق مشترکان خوش مصرف را بدهد تا شاید از این طریق میزان مصرف در کشور کاهش یابد.
مصرف گاز | میز نفت
مصرف گاز | میز نفت
به گزارش میز نفت ، مقدار مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری به ۴۸۰ میلیون مترمکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود ۹۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است و همین موضوع سبب شده محدودیت‌هایی را در حوزه نیروگاهی اعمال شود و بخش نیروگاهی به سمت استفاده از سوخت دوم و مایع بروند.

به این ترتیب، با افزایش مصرف گازوییل، مقدار صادرات محدود می‌شود و بر همین اساس، صادرات گاز به ترکیه و عراق نیز کاهش می‌یابد، این شرایط زنگ خطر کمبود گاز را در کشور به صدا درآورده است.

این در حالی است که مشترکان می توانند تنها با کمی صرفه جویی کمک کنند تا شرایط از حال حاضر بدتر نشود، آنطور که مجید چگنی - مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران - اعلام کرده است مقدار مصرف گاز در ایران تقریباً با ۱۲ کشور ثروتمند اروپا برابری می‌کند.

به گفته وی امسال نیز شرایط ما به لحاظ تولید و مصرف مطلوب نیست و برای پایداری شبکه مجبوریم محدودیت‌هایی را اعمال تا بتوانیم از فصل سرد عبور کنیم. این در حالی است که باوجود پیش‌بینی‌ها، امسال فصل سرما زودتر از پارسال آغاز و همین سبب شد مقدار مصرف گاز افزایش یابد.

طبق آخرین آمار میانگین دمای هوای کشور آبان‌ماه امسال حدود ۵ درجه کمتر از سال‌های گذشته بوده که این درجه از برودت هوا و نیز میزان مصرف در طول پنج‌سال گذشته بی‌سابقه بوده است. با توجه به اعلام سازمان هواشناسی کشور مبنی برای کاهش دمای هوا در روزهای آینده پیش‌بینی می‌شود مصرف گاز در بخش خانگی هفته آینده با افزایش روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب به ۵۳۵ میلیون مترمکعب برسد که رقم بسیار بالایی است.

میانگین مصرف گاز بخش خانگی، تجاری و غیرعمده در روزهای گذشته به ۴۹۰ میلیون مترمکعب رسیده که این رقم در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۴۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است. مقدار مصرف گاز خانگی  در مدت مشابه سال پیش  ۳۵۰ میلیون مترمکعب در روز بوده است.

همچنین میزان مصرف گاز در بخش نیروگاهی روزانه ۱۳۵ میلیون مترمکعب و بخش صنایع روزانه حدود ۱۲۰ میلیون مترمکعب تخمین زده شده و  بالاترین میزان مصرف گاز در کشور مربوط به بخش خانگی می شود.

مجموع این شرایط موجب شده تا جواد اوجی - وزیر نفت - وعده تشویق مشترکان خوش مصرف را اعلام کند؛ او اخیرا در توییتی اعلام کرده که امسال زمستان در پاییز رقم خورده و روند مصرف گاز در بخش خانگی رکوردهای بی‌سابقه‌ای را در این فصل از سال ثبت کرده است؛ از هموطنانی که با بهینه مصرف‌ کردن گاز خادمین خود را در صنعت نفت یاری می‌دهند، تشکر می‌کنم. این هموطنان قطعاً در قبوض گاز نیز مورد تشویق قرار می‌گیرند.

البته به تازگی طرحی نیز در دولت برای حذف یارانه مشترکان پر مصرف روی میز مذاکره قرار دارد تا شاید با تشویق خوش مصرف ها و جریمه پر مصرف ها ایران از لیست کشورهای پرمصرف انرژی خارج شود.منبع : ایسنا
 
يکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۰۴
کد مطلب: 31706
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *