۰

بارکیندو: بازار دچار مازاد عرضه می شود

میز نفت - دبیرکل اوپک پیش بینی کرد بازار نفت از ماه دسامبر دچار مازاد عرضه می شود و سال آینده در وضعیت اشباع عرضه می ماند.
بارکیندو | میزنفت
بارکیندو | میزنفت
به گزارش میز نفت ، محمد بارکیندو گفت: مازاد عرضه در ماه دسامبر شروع می شود. نشانه هایی وجود دارد که باید بسیار بسیار مراقب باشیم.

اوپک هفته گذشته پیش بینی خود از تقاضای جهانی برای نفت در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ را به میزان ۳۳۰ هزار بشکه در روز نسبت به برآورد قبلی کاهش داد و اعلام کرد قیمتهای بالای انرژی به روند احیای اقتصادی از پاندمی کووید ۱۹ آسیب می زند.

نگرانیها نسبت به کاهش تقاضا همزمان با پیش بینی افزایش عرضه تشدید شده است.

بر اساس گزارش رویترز، بارکیندو که در حاشیه کنفرانس Adipec در ابوظبی صحبت می کرد، گفت: با وجود ابهامات، اوپک در تضمین تداوم روند احیای اقتصادی جهانی منافعی دارد. تصور می کنیم در یک مسیر احیا قرار داریم. برای ما در اوپک، همچنان به انجام هر اقدامی که لازم است برای این که این احیا نقصان پیدا نکند، ادامه خواهیم داد.

اقدامات اوپک پلاس تا حدود زیادی در بهبود قیمت نفت تاثیرگذار بوده است. قیمت نفت برنت که در آوریل سال ۲۰۲۰ به ۱۳ دلار در هر بشکه – پایین ترین قیمت ۲۱ سال گذشته – سقوط کرده بود، پس از اجرای توافق محدودیت عرضه تاریخی اوپک پلاس به بیش از ۸۰ دلار در هر بشکه رسیده کرده است.

مله کیاری، مدیر شرکت انرژی دولتی نیجریه هم در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ اظهار کرد: اوپک پلاس اگر تصمیم بگیرد تولیدش را سریع‌تر افزایش دهد، با چالشهایی روبرو خواهد شد. حتی اگر بخواهیم اقدامی انجام دهیم، احتمالا انجام آن اندکی متفاوت خواهد بود.

مواضع اعضای اوپک و متحدانش که در راس آنها عربستان سعودی و روسیه قرار دارند، نشان می دهد که در برابر درخواستها برای تولید سریعتر مقاومت خواهند کرد. این امر دولت آمریکا را واداشته است برداشت از ذخایر نفت استراتژیک را بررسی کند تا با افزایش قیمت بنزین مقابله کند.

کیاری گفت: چنین اقدامی احتمالا تاثیر اندک و کوتاه مدتی خواهد داشت. روشن است که باید مقادیر قابل توجهی نفت از ذخایر استراتژیک آزاد شود تا تغییر معناداری اتفاق بیافتد.

نشست بعدی وزیران اوپک پلاس برای تصمیم گیری درباره سطح تولید ژانویه، دوم دسامبر (۱۱ آذر) برگزار می شود. قیمت نفت امسال حدود ۶۰ درصد رشد کرده و به ۸۰ دلار در هر بشکه رسیده است. چندین مدیر انرژی و سران کشورها نظیر ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه می گویند نفت می تواند به ۱۰۰ دلار برسد. مدیر شرکت انرژی دولتی نیجریه گفت: نفت در بالای ۸۰ دلار می ماند در حالی که نفت ۱۰۰ دلاری پیش بینی می شود.



منبع : ایسنا
چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۳
کد مطلب: 31745
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *