۰

شروع جریمه گازی از فردا

میز نفت - وزیر نفت از آغاز جریمه مشترکان پرمصرف گاز از فردا و مذاکرات ایران و آذربایجان برای آغاز همکاری‌های جدید در بخش نفت و گاز خبر داد.
جواد اوجی | میز نفت
جواد اوجی | میز نفت
به گزارش میز نفت ، جواد اوجی، وزیر نفت پس از دیدار با شاهین مصطفی‌یف، معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان گفت: آذربایجان ظرفیت خوبی در بخش انرژی دارد و امروز توافق‌های مطلوبی با آذربایجان در بخش گاز انجام شد.

وی افزود: در این جلسه در مورد قرارداد گازی با جمهوری آذربایجان، سوآپ گاز از کشورهای همسایه به جمهوری آذربایجان، قرارداد گازی به نخجوان  و توسعه میادین نفتی در خزر صحبت‌های اولیه مطرح شد و امیدواریم نشست کارشناسی امروز منجر به امضای قرارداد در هفته‌های آینده شود.

اوجی همچنین از امضای سند‌های جدیدی میان ایران و آذربایجان در آینده نزدیک خبر داد.

وزیر نفت همچنین از جریمه مشترکان پرمصرف گاز از فردا خبر داد و گفت: امسال زمستان خیلی زود شروع شد و سابقه نداشته است در پاییز 540 میلیون متر مکعب مصرف گاز در بخش خانگی داشته باشیم.

وزیر نفت ادامه داد: با همکاری حوزه‌های بالا دستی نفت، تامین سوخت برای نیروگاه‌ها و صنایع در حال انجام است و هیچ دغدغه و مشکلی وجود ندارند و سوخت را وزارت نفت مکلف است تامین کند.  

وی با در خواست از مردم برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی و رعایت الگوی مصرف، تاکید کرد: برای مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت نکنند، تعرفه‌ها از اول آذر ماه افزایش پیدا می‌کند.  

اوجی گفت: تنظیم دمای محیط روی 18 درجه سانتیگراد، استفاده از لباس گرم و خاموش‌کردن وسایل گرمایشی می‌تواند در کنترل مصرف گاز موثر باشد.  

وی با اشاره به اینکه گاز بهای مشترکان به صورت پلکانی و در 12 پله محاسبه می‌شود، افزود: مشترکانی که در 3 پله اول هستند همان قیمت گاز پارسال را می‌پردازند و مشترکان پر مصرف و خارج از الگوی مصرف به صورت پلکانی شامل جریمه می‌شوند.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه بیشترین یارانه انرژی را مشترکان پر مصرف دریافت می‌کنند، ادامه داد: با این حال مبنای افزایش تعرفه گاز مشترکان پر مصرف، قیمت گاز صادراتی نیست.  

شاهین مصطفی یف، معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان نیز پس از این دیدار گفت: جمهوری آذربایجان و ایران کشور‌های دوست و همسایه هستند و میان مردم دو کشور پیوند تاریخی وجود دارد.

شاهین مصطفی یف افزود: همکاری موفقیت‌آمیزی میان ایران و آذربایجان در همه حوزه‌ها به‌ویژه انرژی وجود دارد.

وی تصریح کرد: ایران و آذربایجان درباره شماری از طرح‌ها به توافق رسیدند و باور دارم در آینده نزدیک در نتیجه مذاکراتمان سند‌های جدید امضا می‌شود.
يکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۵۵
کد مطلب: 31791
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *