۰

ادامه بحران انرژی در اروپا

میز نفت - در حالی که هوا در قاره سبز رو به سردتر شدن می‌رود، کشورها به طور فزاینده‌ای به زغال سنگ متکی شده‌اند تا از خاموشی‌ها جلوگیری کنند و این امر هزینه آلایندگی در اروپا را به ارقام بی‌سابقه رسانده است.
ذغال سنگ | می زنفت
ذغال سنگ | می زنفت
به گزارش میز نفت ، در حالی که هوا در قاره سبز رو به سردتر شدن می‌رود، کشورها به طور فزاینده‌ای به زغال سنگ متکی شده‌اند تا از خاموشی‌ها جلوگیری کنند و این امر هزینه آلایندگی در اروپا را به ارقام بی‌سابقه رسانده است.

بر اساس این گزارش، قیمت کربن برای اولین بار از 70 یورو فراتر رفت چرا که شرکت‌های برق به کثیف‌ترین سوخت‌های فسیلی روی آورده‌اند.

در حالی که هوای سردتر از حد معمول و دمای زیر صفر برای شهرهای بزرگ بریتانیا طی این هفته پیش‌بینی می‌شود، نیروگاه‌های برق این کشور بیشترین میزان زغال سنگ را از ابتدای ماه جاری میلادی سوزانده‌اند تا لامپ‌ خانه‌ها را روشن نگه دارند.

اروپا در حالی با بحران انرژی مواجه است که اقتصادهای این قاره از همه‌گیری کرونا خارج می‌شوند و مردم به محل کار خود باز می‌گردند. این امر باعث افزایش تقاضا در حالی شده است که عرضه هنوز محدود است.

سال‌ها کاهش سرمایه‌گذاری در زمینه سوخت‌های فسیلی با سرعت کم توربین‌های بادی در سال جاری میلادی همراه شده است و قیمت گاز، برق و کربن روز به روز در حال رکوردشکنی هستند.

با توجه به اینکه کمبود گاز طبیعی باعث چهار برابر شدن قیمت‌ها در سال جاری شده است، تاجران خود را آماده می‌کنند تا در زمستان امسال زغال‌سنگ بیشتری بسوزانند و این به مجوزهای بیشتری برای آلودگی ناشی از آن نیاز دارد.

در عین حال، اتحادیه اروپا بلندپروازی‌های آب و هوایی خود را افزایش داده و متعهد شده است که انتشار گازهای گلخانه‌ای را سریع‌تر در این دهه کاهش خواهد داد. این بدان معناست که قیمت کربن باید با سرعت بیشتری افزایش یابد.

تحلیلگران ClearBlue Markets در یادداشتی نوشتند: منحنی تغییر استفاده از زغال سنگ به جای گاز به این واقعیت اشاره دارد که اروپا حداقل تا مارس 2023 زغال سنگ می سوزاند و در نتیجه انتشار گاز دی اکسید کربن CO2 افزایش خواهد یافت.

در این گزارش آمده است: معاملات آتی کربن برای ماه دسامبر در بورس انرژی ICE Endex با 1.5 درصد افزایش به 70.43 یورو در هر تن رسید و در ساعت 10:21 صبح در آمستردام به 69.90 یورو رسید. قیمت ها در سال جاری بیش از دو برابر شده است.

بلومبرگ انتظار دارد قیمت کربن تا سال 2030 بیش از 100 یورو در هر تن باشد.


منبع : تسنیم
 
چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۰۳
کد مطلب: 31820
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *