۰
۱
وضعیت اسفناک تولید نفت

فقط 2 هزار بشکه

میز نفت - وزیر نفت گفت: در حال حاضر ۵۵۰۰ حلقه چاه نفتی و گازی در کشور وجود دارد که با توجه به توان دانش بنیان می‌توانیم تولید ۸۰ میلیون بشکه معادل نفت و گاز از این چاه‌های کم بازده با کمترین ریسک و سرمایه داشته باشیم.
جواد اوجی | میز نفت
جواد اوجی | میز نفت
به گزارش میزنفت ، جواد اوجی امروز در مراسم روز ملی پژوهش با بیان اینکه هر حلقه چاه ۱۰ تا ۱۲ میلیون دلار هزینه دارد و یک و نیم سال هم زمان حفاری آن طول می کشد، اظهار کرد: می‌توانیم با استفاده از توان دانش بنیان‌ها بالغ بر ۷۰۰ حلقه چاه را افزایش بهره‌وری داده و تولید زودهنگام داشته باشیم.

وی با بیان اینکه کشور ما در حوزه کارافرینی و افزایش درآمد ملی صاحب سرمایه‌های گران قیمتی است تاکید کرد: سالانه ۴۰۰۰ نخبه در کشور ظهور می‌کند که پرورش آن‌ها نیازمند سرمایه کلانی است، چراکه اگر نخبگان مورد بی‌مهری قرار بگیرند، کم انگیزه می‌شوند و همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند کسانی که سیاه‌نمایی و باعث مهاجرت نخبگان شوند خیانت کرده‌اند.

او تاکید کرد: یکی از راه‌های اشتغال‌زایی استفاده از نخبگان بوده و امروز عزم صنعت نفت نیز بر همین اساس استوار شده تا از  این سرمایه استفاده کند چراکه به اشتغالزایی به خصوص در مناطق کم‌برخوردار منجر خواهد شد.


وزیر نفت با بیان اینکه در حال حاضر بالغ بر ۵۰ درصد صادرات کشور به صورت خام و نیمه خام است اظهار کرد: این خام فروشی ضعف بزرگی است چراکه استفاده از توان شرکت‌های دانش بنیان می تواند ایجاد ارزش افزوده اشتغالزایی و ارزآوری کند.

اوجی با بیان اینکه صنعت نفت امروز به شرکت‌های دانش بنیان نیاز دارد، گفت: علی‌رغم اینکه بیش از صد سال از تولید و اکتشاف نفت می‌گذرد اما روش‌های تولید در بخش‌های بالادست و پایین دست همچنان به صورت سنتی هستند.

وی با بیان اینکه ‌در حال حاضر عمده چاه‌ها از ۳۰ تا ۵۰ هزار بشکه به ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ بشکه رسیدند که شرکت‌های دانش بنیان با کمک در این زمینه می‌توانند توان تولید را افزایش دهند، گفت: ما تاکنون برای توسعه میادین صفر تا صد پروژه را به شرکت‌های داخلی یا خارجی واگذار می‌کردیم که افزایش تولید داشته باشند اما در برنامه جدید جدا از توسعه مخزن نگاه ما به این موضوع چاه محور است.

او با اشاره به اهمیت بهینه‌سازی مصرف انرژی اظهار کرد: با توجه به روند مصرف گاز در دومین حوزه‌ای که نیاز به کمک دانش بنیان‌ها داریم، استفاده بهتر از انرژی است؛ تولید گاز ۹۷۰ میلیون متر مکعب است که ۸۴۰ متر مکعب آن به شبکه سراسری تزریق می‌شود؛ البته قرار بود تا پایان برنامه ششم رقم تولید به ۱۲۰۰ میلیارد متر مکعب برسد که به دلیل عدم سرمایه‌گذاری به این عدد دست نیافتیم.

وزیر نفت ادامه داد: با این حال اکنون برنامه جدی داریم که توسعه میادین گازی و حفظ و نگهداشت و افزایش تولید از سال آینده رقم بخورد و تولید گاز ۴۰ تا ۵۰ میلیون متر مکعب افزایش یابد و به ظرفیت ۱.۲ میلیارد متر مکعبی برسیم.

اوجی با بیان اینکه هرچند افزایش تولید و روند توسعه میادین گازی در دستور کار است اما با افزایش سالانه ۱۰ تا ۱۲ درصدی مصرف خانگی و نیروگاهی میزان تولید جوابگو نیست، گفت: بنابراین مصرف باید بهینه باشد، به عبارت دیگر همان گونه که عرضه افزایش می‌یابد مصرف نیز باید کنترل شود.

وی با بیان اینکه ۵۰ تا ۶۰ میلیون مترمکعب گاز مشعل سوزانده می‌شود که در این زمینه قبلا طرح آماک مطرح شده بود اما امروز جوابگو نیست، اظهار کرد: بنابراین در این حوزه با استفاده از توانمندی شرکت‌های دانش بنیان قادریم ظرف چهار تا پنج سال آینده گازهای همراه را جمع آوری کرده و خوراک واحدای صنعتی از جمله پتروشیمی‌ها شود.

وزیر نفت با بیان اینکه ما اکنون بعد از روسیه و عراق سومین کشوری هستیم که گازهای همراه نفت را می‌سوزانیم که نسل آینده قطعا ما را نمی‌بخشد، گفت: در حوزه صنایع تکمیلی پتروشیمی اتفاقات خوبی رقم خورده و اشتغالزایی در مناطق کم برخوردار و ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خام فروشی از جمله آنها بوده است.

به گفته اوجی، امروز صنعت نفت در چهار حوزه چاه‌های کم بازده، بهینه سازی مصرف گاز، زنجیره تکمیلی صنایع پتروشیمی و فلرها نیاز به همکاری شرکت‌های دانش بنیان دارد و ما نیز حمایت‌های لازم را جهت دستیابی به اهداف مورد نظر خواهیم داشت.منبع : ایسنا 
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۳
کد مطلب: 32050
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


محسن
Iran, Islamic Republic of
با سلام و خسته نباشید
با توجه به اشکالات موجود در اعداد و ارقام درج شده در گزارش/خبر (چه از حیث عدد و چه از حیث واحد) لطفاً دقت لازم صورت گیرد.
بعنوان مثال : مقدار 840 میلیون متر مکعب به شبکه سراسری تزریق می شود نه 840 متر مکعب.
بعنوان نمونه دوم : قرار بود 1/2 میلیارد متر مکعب (یا 1200 میلیون متر مکعب) گاز تولید شود نه 1200 میلیارد.
با تشکر