۰

روسیه فعلا نمی تواند رکورد تولید نفت را بزند

میز نفت - روسیه به خاطر قدیمی بودن چاه های نفت در منطقه سیبری و نداشتن ظرفیت مازاد تولید نمی‌تواند تا پایان تابستان به سطح تولید قبل‌از بحران کرونا برسد.
الکساندر نواک | میز نفت
الکساندر نواک | میز نفت
به‌گزارش میز نفت ، تحلیلگران عقیده دارند روسیه به‌خاطر نبود ظرفیت مازاد تولید، نمی‌تواند به هدف تولید خود در ماه مه که رسیدن به سطح تولید قبل‌از کرونا است، برسد.

الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه که مسئول قراردادهای مسکو با ائتلاف اوپک پلاس است، اعلام کرد انتظار می‌رود تولید نفت روسیه تا ماه مه به سطح قبل‌از بحران کرونا یعنی حدود 11.33 میلیون بشکه در روز نفت و معادل‌های نفتی مطابق با آوریل 2020 برسد.

اما بسیاری از تولیدکنندگان نفت اعلام کرده‌اند به خاطر کاهش تولید همگام با سایر تولیدکنندگان اوپک پلاس، هیچ ظرفیت مازاد تولیدی ندارند.

بخشی از مشکل روسیه چاه‌های قدیمی این کشور هستند که بیشتر در منطقه سیبری قرار دارند و افزایش تولید از آنها کار ساده‌ای نیست.

کاهش 5.6 ​​درصدی صادرات نفت روسیه در 9 ماه اول 2021تولید نفت و میعانات گازی روسیه در ماه دسامبر علی‌رغم افزایش صدهزار بشکه‌ای سهمیه آن طبق قرارداد اوپک پلاس، حدود 10٫9 میلیون بشکه در روز بود، یعنی تقریباً برابر با ماه گذشته.

بنابراین امکان دارد روسیه در نیمه اول 2022 از برنامه افزایش تولید خود عقب باشد و نتواند تا پایان تابستان به سطح تولید قبل‌از بحران کرونا برسد.

طبق گفته‌ دمیتری مارینچنکو از مؤسسه اعتبارسنجی فیچ، شرکت‌های روسی به‌سختی می‌توانند ماهانه تولید خود را 100 هزار بشکه در روز افزایش دهند و باید حفاری‌های خود را بالا ببرد و این زمان زیادی طول می‌کشد.

 روسیه تا قبل‌از 2017 هرگز تولید خود را همگام با تولیدکنندگان اوپک پایین نیاورده بود، اما این کشور در سال گذشته میلادی حدود یک‌پنجم ظرفیت تولید خود را که معادل 2 میلیون بشکه در روز می‌شد، در بحبوحه سقوط تقاضا به‌خاطر همه‌گیری کرونا کاهش داد.ائتلاف اوپک پلاس در حال افزایش تولید است و در اوایل دسامبر توافق کرد به طرح افزایش تدریجی تولید خود یعنی 400 هزار بشکه در روز ادامه دهد.


منبع : تسنیم
 
چهارشنبه ۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۴
کد مطلب: 32141
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *