۰

انحراف در مصوبه قیر رایگان

میز نفت - عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ در مجلس شورای اسلامی، انحرافات قانون قیر رایگان را غیرقابل قبول عنوان کرد و گفت: البته هم دولت و هم مجلس در قانون قیر رایگان به‌دنبال حل مشکلات مناطق محروم هستند.
قیر رایگان | میز نفت
قیر رایگان | میز نفت
به گزارش میز نفت ، فسادها و رانت‌های موجود در طرح توزیع قیر رایگان، پس از چند سال اجرا در هفته‌های اخیر واکنش‌های صریحی را در مجلس شورای اسلامی برانگیخته است، امری که تصویب دوباره این طرح در لایحه بودجه 1401 را با ابهام زیادی مواجه کرده است. این دسته از نمایندگان منتقد این طرح می‌گویند نیت‌های خوب مانند آسفالت راه‌های روستایی به‌تنهایی نمی‌تواند بهانه یا انگیزه خوبی برای تسهیل شرایط رانت و فساد در زمینه قیر، آن هم در این اندازه‌ها و این ارقام باشد.

در همین رابطه، مجتبی رضاخواه، عضو کمیسیون تلفیق بودجه 1401 در مجلس، انحرافات قانون قیر رایگان را غیرقابل قبول عنوان کرد و گفت: هم دولت و هم مجلس در قانون قیر رایگان به‌دنبال حل مشکلات مناطق محروم هستند، اما درعین‌حال باید سازوکاری داشته باشند تا در بخش قیر فسادی اتفاق نیفتد.

او با تأکید بر اینکه مصوبات مربوط به قیر رایگان در چند سال گذشته با انحرافاتی مواجه و بعضاً موجب فساد شده است که باید به‌طور قطع مانع آن شد، تصریح کرد: در چند سال گذشته قیر رایگان تصویب‌شده مربوط به آسفالت کردن جاده‌های روستایی و مناطق محروم مورد استفاده قرار می‌گرفته است و زمانی که قیر رایگان تصویب نمی‌شد، رسیدگی به راه‌های روستایی و شهرهای کم‌جمعیت و مناطق محروم دچار مشکل می‌‌شد.

رضاخواه ادامه داد: بنابراین قیر رایگان یا همان تهاتری هم معایبی دارد و هم مزایا، اما راه‌حل بهتر این است که هم جلوی معایب گرفته شود و هم در عین حال رسیدگی به شهرهای کم‌جمعیت و مناطق محروم مورد غفلت واقع نشود.

این نماینده مجلس افزود: رسیدگی به معضلات و مشکلات مناطق محروم و مشکلات کشور با توافق دولت و مجلس امکان‌پذیر است، به‌اعتقاد من هم دولت و هم مجلس به‌دنبال حل مشکلات مناطق محروم و مشکلات عمده کشور هستند اما درعین‌حال باید سازوکاری داشته باشند تا در بخش قیر مفسده‌انگیزی اتفاق نیفتد.


منبع : تسنیم
 
دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۴
کد مطلب: 32227
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *