۰
گزارش مهم بانک جهانی از فلرینگ

فلرینگ 144 میلیارد مترمکعب گاز

میز نفت- داده های ماهواره ای گردآوری و تجزیه و تحلیل شده برای گزارش ردیاب جهانی شعله ور گاز در سال 2022 نشان می دهد که سال گذشته 144 میلیارد متر مکعب گاز در تاسیسات نفت و گاز بالادست سوزانده شده است.
فلر گاز | میز نفت
فلر گاز | میز نفت
میزنفت | بر اساس گزارش جدید بانک جهانی، شعله ور شدن گاز منجر به انتشار نزدیک به 400 میلیون تن گاز دی اکسید کربن (CO2) در سال 2021 شد که بیشتر  از گذشته بر ضرورت تسریع روند کربن زدایی اقتصادهای جهان تأکید می کند.

داده های ماهواره ای گردآوری و تجزیه و تحلیل شده در خصوص ردیابی فلرینگ گاز نشان می دهد که سال گذشته 144 میلیارد متر مکعب گاز در تاسیسات نفت و گاز بالادست سوزانده شده است. ده کشور تولیدکننده و شعله ور نفت سه چهارم کل مشعل های گازی را به خود اختصاص داده اند که هفت کشور آن - روسیه، عراق، ایران، ایالات متحده، ونزوئلا، الجزایر و نیجریه - به طور مداوم در ده سال گذشته هفت کشور اول باقی مانده اند.

 دمتریوس پاپتاناسیو، مدیر جهانی بخش انرژی و استخراج نفت در بانک جهانی، گفت: پایان دادن به روش‌های آلاینده و بیهوده فلرینگ گاز و کربن زدایی تولید نفت و گاز، در عین حال تسریع انتقال به انرژی پاک‌تر، برای کاهش تغییرات آب و هوایی ضروری است. 

سوزاندن گاز ناشی از محدودیت های بازار و اقتصادی و فقدان مقررات و اراده سیاسی است. این عمل آلاینده ها را در جو آزاد می کند و ما تخمین می زنیم که این عمل 361 میلیون تن دی اکسید کربن، 39 میلیون تن گازهای گلخانه ای به شکل متان و کربن سیاه (دوده) را آزاد کرده که به طور قابل توجهی در گرم شدن کره زمین نقش داشته است.

بانک جهانی می گوید ایالات متحده تنها کشوری است که در بین 10 کشوری است که با موفقیت، حجم فلر را کاهش و در عین حال تولید خود را در دهه گذشته افزایش داده است و رقم فلرینگ خود را تا 46 درصد کاهش داده است.

قزاقستان در 10 سال گذشته بیشترین کاهش مشعل را در بین همه کشورها به دست آورده است و میزان فلرینگ را از 4 میلیارد مترمکعب در سال 2012 به 1.5 میلیارد مترمکعب در سال 2021 کاهش داده است. کلمبیا هم با استفاده از گاز خانگی و مقررات قوی که هدر رفتن گاز را ممنوع می کند، فلرینگ خود  را از 1 میلیارد مترمکعب در سال 2012 به 0.3 میلیارد مترمکعب در سال 2021 کاهش داد.

زوبین بامجی، مدیر برنامه GGFR در بانک جهانی گفت: «بسیاری از کشورهای تولیدکننده نفت در حال حاضر سیاست‌هایی برای کاهش شعله‌ور شدن و تخلیه گاز دارند، اما همه رویکردها مؤثر نبوده‌اند».

GGFR بانک جهانی یک صندوق امانی و مشارکت دولت‌ها، شرکت‌های نفتی و سازمان‌های چندجانبه است که برای پایان دادن به فلربنگ گاز در سایت‌های تولید نفت در سراسر جهان، تلاش می‌کنند. GGFR به شناسایی راه حل هایی برای مجموعه ای از موانع فنی، اقتصادی و نظارتی برای کاهش شعله ور کمک می کند.
دوشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۱۸
کد مطلب: 33010
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *