۰

نفتکش توقیف شده به کجا می رفت؟

میز نفت- شبکه آمریکایی به نقل از یک مقام فعلی و یک مقام سابق دولت این کشور گزارش داد یکی از نفتکش‌های یونانی توقیف شده توسط ایران با محموله ده‌ها هزار گالن نفت به ارزش بیش از ۱۰۰ میلیون دلار عازم آمریکا بود.
به گزارش میز نفت، به گفته مقامات مورد استناد این شبکه، «اواخر مه نفتکش Prudent Warrior از عراق به سمت تگزاس در حال حرکت بود که ایران آن را در آب‌های بین‌المللی خلیج فارس توقیف و به داخل آب‌های سرزمینی خود هدایت کرد».

طبق این گزارش، یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ضمن بیان اینکه ایالات متحده توقیف دو کشتی با پرچم یونان توسط سپاه پاسداران در ۲۷ مه را محکوم کرد، افزود: ما هیچ نظری در مورد مقصد کشتی یا نفت آن نداریم. هیچ اظهارنظری در مورد تعاملات دیپلماتیک خود نداریم. ایالات متحده همچنان در کنار یونان، متحد و شریک کلیدی ما در ناتو در مواجهه با این تصرف غیرقابل توجیه ایستاده است.

نیروی دریایی سپاه روز جمعه (۶ خردادماه)، دو فروند نفتکش یونانی را به دلیل تخلفات انجام گرفته در آب‌های خلیج فارس توقیف کرد. بعد از انتشار خبر توقیف این دو نفتکش، خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتدپرس» گزارش داد نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده که در حال بررسی گزارش‌ها در این خصوص است.

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای در خصوص توقیف نفتکش‌های یونانی اعلام کرد: «نیروی دریایی سپاه روز جمعه دو فروند نفتکش یونانی را به دلیل تخلفات انجام گرفته در آب‌های خلیج فارس توقیف کرد. این دو کشتی، یکی در نزدیکی عسلویه و دیگری در نزدیکی بندرلنگه در نزدیکی جزیره هندورابی توقیف شده‌اند. هر دو کشتی با نام‌های Prudent Warrior و Delta Poseidon و تحت پرچم یونان حرکت می‌کرده‌اند و نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آنها را توقیف کرد».

این اقدام ایران پس از احضار کاردار سفارت یونان در تهران به وزارت خارجه و درخواست از این کشور برای خودداری از راهزنی دریایی صورت گرفت. یونان ماه گذشته یک کشتی با پرچم ایران را توقیف کرد. رویترز مدعی شده بود یونان نفت این کشتی را تحویل آمریکا داده است. روز چهارشنبه ۱۱ خرداد، سه منبع آگاه گزارش کردند دادگاه یونانی حکم اولیه مبنی بر صدور مجوز برای ایالات متحده آمریکا به منظور مصادره بخشی از محموله نفت ایران در نفتکش ایرانی در امتداد ساحل یونان را لغو کرد.
شنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۰۴
کد مطلب: 33167
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *