۰

توسعه تولید گاز عراق به اختلاف خورد

میز نفت - طرح‌های صادرات گاز کردستان عراق به خاطر اختلاف بین حزب دموکرات و حزب اتحادیه میهنی متوقف شده است.
گاز عراق | میز نفت
گاز عراق | میز نفت
به‌گزارش میز نفت ، مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق توانایی این منطقه برای صادرات گاز را جایگزینی برای عرضه گاز روسیه می‌داند. اما اختلاف بین دو حزب این منطقه این طرح را به یک رؤیا تبدیل کرده‌است.

درحالی‌که حزب سیاسی بارزانی این پروژه را به‌عنوان راه‌حلی برای نگرانی‌های اروپا در مورد عرضه گاز معرفی می‌کند، شریک منطقه‌ای آن جلوی صادرات را گرفته و ادعا می‌کند این کار مانع مذاکرات با شرکت‌ها و خریداران احتمالی می‌شود.

همه این تنش‌ها در شرایطی اتفاق افتاده که اقلیم کردستان عراق حتی برای تامین نیازهای خود هم گاز کافی در اختیار ندارد و با قطع روزانه برق مواجه است.

درگیری‌های بین حزب دمکرات کردستان (KDP) به رهبری بارزانی  و حزب اتحادیه میهنی کردستان (PUK) اخیراً به‌خاطر مسئله گاز و پس‌از معرفی یک کاندیدا از طرف حزب دموکرات برای ریاست‌جمهوری عراق شدت گرفته‌است. این موقعیت از گذشته در اختیار کردهای حزب اتحادیه میهنی بوده‌است.

عراق کنترل بیشتر چین بر میادین نفتی خود را رد کردبه‌این‌ترتیب طرح‌های صادرات گاز کردستان متوقف‌شده و ضربه سختی به برنامه‌های این اقلیم برای افزایش درآمد انرژی و همچنین کاهش فشار بر بازارهای جهانی به‌خاطر کمبود عرضه گاز زده است.

این اختلافات ثبات در شمال عراق را در شرایطی که هر دو حزب حاکم نیروهای امنیتی مخصوص به خود را دارند تضعیف می‌کند.
دو میدان بزرگ گازی عراق در منطقه کردستان قرار دارند. میادین گازی خورمور و چمچمال روزانه حدود 450 میلیون فوت‌مکعب گاز در منطقه اتحادیه میهنی کردستان تولید می‌کنند.

راحت‌ترین راه برای ارسال گاز عراق به خارج از کشور از سمت شمال و از طریق زمین‌های تحت کنترل حزب دموکرات عراق به ترکیه است.

حرف از صادرات گاز کردستان در شرایطی به میان آمده که این منطقه با کمبود برق مواجه است. از 13 نیروگاه برق کردستان 5 نیروگاه گازسوز هستند و تنها با 50 تا 70 درصد از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند. بنابراین به‌نظر می‌رسد توسعه داخلی میادین گازی اولویت اول است.


منبع : تسنیم
 
سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۵
کد مطلب: 33209
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *