۰

وصول بدهی گازی عراق

میز نفت - زیر نفت گفت: پس از چند ماه مذاکره یک میلیارد و ششصد میلیون دلار طلب معوقه سال‌های گذشته بابت صادرات گاز به عراق وصول شد.
جواد اوجی | میز نفت
جواد اوجی | میز نفت
به گزارش میز نفت،  جواد اوجی  درباره جزییات دریافت طلب معوق ایران از عراق بابت صادرات گاز افزود: این رقم ۱.۶ میلیارد دلار مربوط به دولت قبل است که به ایران پرداخت نشده بود، اما در دولت سیزدهم بابت صادرات گاز به عراق هر ماه پول را دریافت کرده‌ایم.

اوجی همکاری وزرای برق و نفت عراق برای پرداخت این بدهی عراق به ایران را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: طی تفاهم با طرف عراقی اعلام می‌کنیم که تامین گاز مردم عراق را به صورت پایدار انجام می‌دهیم، تامین انرژی مردم عراق اولویت کاری ما بوده است و اجازه نمی‌دهیم مردم عراق نگرانی بابت تامین گاز داشته باشند.

وزیر نفت افزود: کشور عراق همه حساب‌های خود را پرداخت کرده است، اما این رقم ۱.۶ میلیارد دلار در بودجه سال ۲۰۲۲ آن‌ها دیده نشده بود، اما در مجلس خودشان مصوبه گرفتند و این رقم را به حساب شرکت ملی گاز ایران پرداخت کردند.

اوجی افزود: در سه ماهه امسال کل صادرات گاز ما به کشور‌های همسایه ۴۳ درصد رشد حجمی داشته است و در وصول مطالبات حاصل از صادرات گاز به کشور‌های همسایه نیز ۹۰ درصد رشد داشته‌ایم.

وزیر نفت اظهار داشت: این وصول‌های ارزی حاصل از صادرات نفت، میعانات گازی، محصولات پتروشیمی و گاز کمک شایانی به مدیریت ارزی در داخل کشور و تامین اقلام اساسی می‌کند و گفت: هم اکنون ایران هیچ‌گونه طلب گازی قدیمی از کشور عراق ندارد.

اوجی تأکید کرد: در این ۱۱ ماه که صادرات گاز به عراق داشتیم، هر ماه پول آن را وصول کرده‌ایم.

وزیر نفت افزود: اعلام می‌کنیم در تامین پایدار گاز شریک قابل اعتماد برای عراق هستیم و اجازه نمی‌دهیم مردم عراق دل‌نگران تامین گاز باشند، ضمن اینکه صادرات گاز به عراق در برنامه‌های آتی افزایش می‌یابد.

منبع: تسنیم
جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۳
کد مطلب: 33243
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *