۰
پول گاز ایران کجاست؟

ابهامات جدید درباره تسویه بدهی عراق

میز نفت - هنوز ابهامات بسیاری درباره تسویه حساب عراق بابت خرید گاز از ایران وجود دارد و گویا این پول به طور کامل در اختیار شرکت ملی گاز ایران قرار نگرفته است.
ایران و عراق | میز نفت
ایران و عراق | میز نفت
به گزارش میز نفت، جواد اوجی اخیراً از تسویه طلب ۱.۶ میلیارد دلاری گازی ایران از کشور عراق که مربوط به سال‌های گذشته و دولت قبل بوده است خبر داده و گفته است با شروع دولت مردمی سیزدهم از همان ابتدا پول صادرات گاز به کشور عراق به صورت ماهانه و جاری دریافت شده است.

اما نکته مهمی که در خبر وزیر نفت مغفول مانده و مورد کنکاش رسانه ها قرار گرفته، این است که این پول در چه بانکی واریز شده است. اطلاعات موثق نشان می دهد که این پول در حساب شرکت ملی گاز در بانک TBI عراق واریز شده که کاملا تحت نظر آمریکاست و این کشور هم اجازه انتقال پول از حساب های ایرانی را نمی دهد؛ در واقع این پول بلاکه می شود تا تکلیف تحریم ها روشن شود.

طی دو سال کذشته، اما راهکارهایی برای دور زدن این مشکل بکار گرفته شد اما این بار، با رایزنی های صورت گرفته، عراقی ها قانونی را در مجلس تصویب کردند که بر اساس آن، این پول باید به ایران پرداخت شود.
 
بر همین اساس، بدهی گازی عراق که سالها مورد تقاضای ایران بود، به حساب شرکت ملی گاز واریز شد ولی مساله اینجاست که این پول، مانند دوره های گذشته خرج خریدهای خارجی و تهاتری خواهد شد یا خیر.

خبرگزاری دراین باره به نقل از یک منبع آگاه نقل کرده : پیش از آغاز دولت سیزدهم عراق، مبلغ ۲.۶ میلیارد دلار بدهی به ایران داشت که پس از تعیین یک جدول زمان بندی یک میلیارد دلار آن به ایران پرداخت و ۱.۶ میلیارد دلار آن باقی ماند بود.در طول این مدت مذاکرات مفصلی با طرف عراقی داشتیم که بتواند این ۱.۶ میلیارد دلار را به ایران پرداخت کند اما به دلیل آنکه هم اکنون در عراق دولتی تشکیل نشده است مذاکرات ما عملاً به نتیجه نرسید.

وی گفت: پس از رفت و آمدهای طولانی، عراقی‌ها ملزم شدند تا از طریق مجلس قانونی را تصویب کنند و حکمی را دریافت کنند که این بدهی گازی به ایران پرداخت شود که خوشبختانه در بهار امسال این اتفاق رخ داد.

این منبع آگاه با تاکید بر اینکه ما به عراقی‌ها اعلام کردیم اگر این بدهی پرداخت نشود نمی‌توانیم به آنها گاز بدهیم گفت: چون عراق در فصل تابستان به شدت برای تأمین برق خود به گاز ایران نیازمند است به همین دلیل این بدهی را پرداخت کردند و حتی با طرف عراقی به این توافق رسیدیم که بدهی خود را بابت خرید روزانه گاز نیز بدون تعویق به ایران پرداخت کند که هم اکنون پرداخت مطالبات گازی ایران از طرف عراق به صورت ماهانه و روتین انجام می‌شود و هیچ بدهی از این بابت از عراقی‌ها نداریم.

 
يکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۳
کد مطلب: 33265
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *