۰

هشدار گازی به اروپا

میز نفت - مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی طی اظهاراتی هشدار داد که اگر جریان گاز از سمت روسیه متوقف شود، اتحادیه اروپا باید تا اواسط فوریه ۳۰ درصد از مصرف خود را کاهش دهد.
فاتح بیرول | میز نفت
فاتح بیرول | میز نفت
به گزارش میز نفت ، فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) روز سه‌شنبه طی اظهاراتی هشدار داد که اگر جریان گاز از سمت روسیه متوقف شود، اتحادیه اروپا باید تا اواسط فوریه 30 درصد از مصرف خود را کاهش دهد.

بیرول در ایمیلی به بلومبرگ گفت: بسته به زمان آن، قطع کامل صادرات گاز روسیه به اروپا می‌تواند منجر به پایین‌تر رفتن سطح ذخایر گاز در آستانه زمستان شود و اتحادیه اروپا را در موقعیتی بسیار آسیب‌پذیر قرار دهد.

وی افزود: در شرایط کنونی، من احتمال قطع کامل صادرات گاز روسیه به اروپا را رد نمی کنم.

بر اساس این گزارش، میزان ذخیره سازی گاز اتحادیه اروپا با سرعت کنونی تا 1 نوامبر به 90 درصد ظرفیت می رسد. با این حال، اگر صادرات گاز روسیه به طور کامل متوقف شود، این میزان می تواند به 75 درصد کاهش یابد.

رئیس آژانس بین المللی انرژی خاطرنشان کرد که برای رسیدن به اهداف ذخیره سازی، ابتدا باید کاهش مصرف در بخش صنعت و خانوارها شروع شود.

بزرگترین اقتصاد اروپا یعنی آلمان، پس از کاهش 60 درصدی واردات گاز از طریق خط لوله نورد استریم در اوایل ماه جاری میلادی، با مشکل کمبود عرضه گاز از سوی روسیه دست و پنجه نرم می کند.

در واکنش به این اقدام روسیه، دولت آلمان طرح اضطراری گاز خود را به جریان انداخته است که حکایت از ضرورت کاهش مصرف گاز از سوی مشاغل و خانوارها دارد.

منبع : تسنیم
 
شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۰۸
کد مطلب: 33345
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *