۰

آغاز جنگ گازی روسیه با غرب

میز نفت - خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با صدور فرمانی که اجازه کنترل کامل پروژه نفت و گاز ساخالین-۲ در خاور دور را به این کشور می‌دهد، خطر جنگ اقتصادی با غرب و متحدانش را افزایش داد.
پوتین | میز نفت
پوتین | میز نفت
به گزارش میز نفت ، رویترز در گزارشی نوشت: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با صدور فرمانی که اجازه کنترل کامل پروژه نفت و گاز ساخالین-2 در خاور دور را به این کشور می‌دهد، خطرات جنگ اقتصادی با غرب و متحدانش را افزایش داده است.

اقدام پوتین می تواند شل و سرمایه‌گذاران ژاپنی را مجبور به خروج از این پروژه کند.

این دستور که در روز پنجشنبه امضا شد، مجوز ایجاد یک شرکت جدید را صادر می‌کند تا تمام حقوق و تعهدات شرکت سرمایه‌گذاری انرژی ساخالین را که شرکت شل (SHEL.L) و دو شرکت تجاری ژاپنی میتسویی و میتسوبیشی کمی کمتر از 50 درصد در آن شراکت دارند، در اختیار بگیرد.

فرمان پنج صفحه‌ای پوتین که به دنبال تحریم های غرب علیه مسکو به دلیل تهاجم به اوکراین صادر شده است، حکایت از آن دارد که دیگر کرملین تصمیم خواهد گرفت که آیا شرکای خارجی در روسیه باقی خواهند ماند یا خیر.

شرکت دولتی گازپروم روسیه در حال حاضر 50 درصد به علاوه یک سهم در ساخالین-2 دارد که حدود 4 درصد از تولید گاز طبیعی مایع (LNG) جهان را تولید می‌کند.

اگرچه مسکو اعلام کرد دلیلی برای توقف تحویل گاز ساخالین-2 نمی بیند، این اقدام تهدیدی برای بازار ال‌ان‌جی LNG که همین حالا دچار آشفتگی است، محسوب می‌شود.

ژاپن سالانه 10 درصد ال‌ان‌جی مورد نیاز خود را از روسیه وارد می‌کند که عمدتاً تحت قرارداد بلندمدت ساخالین-2 قرار دارد. این اقدام همچنین خطراتی را که شرکت‌های غربی هنوز در روسیه با آن‌ها مواجه هستند را افزایش می‌دهد.

لوسی کالن، تحلیلگر اصلی شرکت مشاوره وود مکنزی، در این باره گفت: فرمان روسیه عملاً از سهام خارجی شرکت سرمایه‌گذاری انرژی ساخالین سلب مالکیت می‌کند و تشدید تنش‌های جاری را نشان می‌دهد.

بسیاری از شرکت‌های غربی پیش از این فعالیت خود را در این کشور متوقف کرده‌اند در حالی که برخی دیگر قرار است دست از کار بکشند، اما این اقدام پوتین برای شرکت‌هایی که به دنبال خروج از روسیه هستند، بر پیچیدگی روند خروج می‌افزاید.

مسکو در حال آماده سازی قانونی است که انتظار می رود به زودی تصویب شود تا به دولت اجازه دهد دارایی های شرکت های غربی را که تصمیم به خروج دارند، مصادره کند.


منبع : تسنیم
 
شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۴۳
کد مطلب: 33357
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *