۰

گاز در آمریکا، چند؟

میز نفت - قیمت گاز طبیعی در آمریکا بیش‌از ۱۱ درصد در روز سه‌شنبه افزایش یافت و به ۹ دلار و ۷۵ سنت در هر میلیون واحد گرمایی رسید، یعنی بالاترین رقم از ۲۰۰۸.
گاز آمریکا | میز نفت
گاز آمریکا | میز نفت
به‌گزارش میز نفت ، افزایش تقاضا برای سوخت در سراسر جهان به‌دنبال بالا رفتن دما و اصرار اروپا برای دور شدن از انرژی روسیه، بازارهای جهانی انرژی را آشفته کرده و قیمت گاز طبیعی را به بالاترین رقم رسانده‌است.

قیمت گاز طبیعی در آمریکا بیش‌از 11 درصد در روز سه‌شنبه افزایش یافت و به 9 دلار و 75 سنت در هر میلیون واحد گرمایی رسید، یعنی بالاترین رقم از 2008. قیمت گاز پس‌از آن کمی پایین آمد و در حال حاضر 8 دلار و 9 سنت معامله می‌شود. قیمت گاز طبیعی 66 درصد در ماه ژوییه افزایش داشته‌است.

تحلیلگران یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت گاز در آمریکا را رشد ناچیز تولید داخلی در سال جاری میلادی می‌دانند. محدودیت‌های قابل‌ملاحظه‌ای که برای خطوط لوله به‌وجودآمده نابرابری قیمت در بازارهای فیزیکی را تا حد غیرقابل انتظاری بالا برده‌است.

شاخص گاز اروپا 19.8 درصد افزایش‌یافته و به 211.70 یورو در هر مگاوات ساعت رسیده‌است، یعنی بالاترین رقم از ماه مارس. قیمت گاز در اروپا در روز دوشنبه و پس‌از اطلاعیه شرکت گازپروم روسیه مبنی‌بر کاهش جریان گاز از خط لوله نورد استریم 1، ده‌درصد افزایش یافت.

این خط لوله از ابتدای امروز، چهارشنبه، تنها با 20 درصد از ظرفیت خود فعالیت خواهد کرد. شرکت گازپروم دلیل این کاهش عرضه را مشکل توربین‌ها اعلام کرده‌است.

اما اتحادیه اروپا روسیه را متهم به استفاده ابزاری از انرژی کرده و عقیده دارد این آخرین باری نیست که روسیه از جریان گاز طبیعی به‌عنوان یک سلاح استفاده می‌کند.

اتحادیه اروپا در روز سه‌شنبه قراردادی برای کاهش داوطلبانه 15 درصد از مصرف گاز از ماه آینده میلادی امضا کرد که در شرایط اضطراری این کاهش مصرف اجباری خواهد شد.

هدف از این کاهش مصرف ذخیره‌سازی گاز برای فصل زمستان در صورت کاهش بیشتر عرضه گاز روسیه است.


منبع : تسنیم
جمعه ۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۲
کد مطلب: 33528
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *