۰

آلمان در یک قدمی ملی سازی شرکت یونی‌پر

میز نفت - دولت آلمان ممکن است برای کمک بیشتر، سهم خود در شرکت یونی‌پر را به بیش از ۵۰ درصد افزایش دهد و آماده است در یک اقدام تاریخی، برای ملی سازی این شرکت نیرو گام بردارد.
شرکت یونی‌پر | میز نفت
شرکت یونی‌پر | میز نفت
به گزارش میز نفت ، بلومبرگ به نقل از منابع آگاه نوشت: شرکت یونی‌پر که بزرگترین خریدار گاز روسیه در آلمان است، پس از این که از بسته حمایتی به ارزش حداکثر ۲۰ میلیارد یورو (۲۰ میلیارد دلار) استفاده کرد، به کمک بیشتری از سوی دولت نیاز دارد. افزایش قیمت گاز طبیعی و کاهش عرضه گاز روسیه، باعث میلیون‌ها یورو ضرر روزانه شده و دولت را واداشت در ژوییه با یک بسته کمک مالی به نجات این شرکت برود و در راستای این کمک، ۳۰ درصد سهم این شرکت را در اختیار بگیرد.

یکی از منابع آگاه گفت: دولت اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، آماده است سرمایه بیشتری تزریق کرده و سهم خود را به بیش از سقف ۵۰ درصد افزایش دهد.

ملی سازی کامل یونی‌پر، مورد بحث قرار گرفته و شرکت فنلاندی فورتوم (Fortum Oyj) که شرکت مادر یونی‌پر است، در این تصمیم گیری می‌تواند نظرش را اعلام کند. مذاکرات با دولت فنلاند که سهامدار بزرگ شرکت فورتوم است، ادامه دارد و آلمان پیش از این اعلام کرده بود تمایلی به خرید سهام این شرکت فنلاندی ندارد.

ارزش سهام یونی‌پر در پی انتشار این خبر در بازار فرانکفورت هفت درصد ریزش کرد و ارزش سهام فورتوم ۱.۳ درصد کاهش یافت.

فورتوم در بیانیه‌ای اعلام کرد تصمیمی فراتر از آنچه در بسته کمک مالی ژوییه توافق شده بود، گرفته نشده است اما راه‌کارهای جایگزین مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرده است سرگرم مذاکره با یونی‌پر است و فورتوم هم اعلام کرده که مذاکره با دولت آلمان ادامه دارد.

آلمان مصمم است نسبت به دوام یونی‌پر در ماه‌های آینده که کمبود انرژی با افت دما و برودت هوا ممکن است تشدید شود، اطمینان حاصل کند. محدودیت‌های عرضه گاز روسیه، این شرکت را مجبور کرده است در بازار نقدی گران، خرید کند تا به قراردادهایش عمل کرد و در نتیجه، این شرکت را به مرز فروپاشی کشانده است.

بهای معاملات گاز با اقدام روسیه در کاهش عرضه گاز به تلافی تحریم‌های اتحادیه اروپا بر سر جنگ در اوکراین، حدود سه برابر بالاتر از مدت مشابه سال گذشته است. افزایش قیمت‌های انرژی به شرکتهای انرژی آسیب زده است.

شرکت VNG AG که زیرمجموعه شرکت نیروی آلمانی EnBW AG و یک واردکننده بزرگ دیگر گاز است، هفته گذشته برای دریافت کمک دولت، درخواست کرد.

کلاوس دیتر موباخ، مدیرعامل یونی‌پر هفته گذشته در مصاحبه با بلومبرگ هشدار داد هزینه جایگزینی صادرات گاز روسیه ممکن است ماه جاری به حد هفت میلیارد یورو (هفت میلیارد دلار) برسد که دولت را ناچار خواهد کرد دوباره دست به اقدام بزند.

موباخ در حاشیه کنفرانسی در میلان گفت: بسته تثبیت‌سازی که شامل حمایت هفت میلیارد دلاری برای تضمین دوام شرکت‌ها تا سه ماهه چهارم است، قطعا زودتر از موعد به این سقف می‌رسد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، بسته کمکی که دولت آلمان در ژوییه تصویب کرد باید به امضا رسیده و توسط اتحادیه اروپا تصویب شود. این توافق شامل تبدیل اجباری اوراق سهام به ارزش ۷.۷ میلیارد یورو و ۹ میلیارد یورو خط اعتباری بانک توسعه کی اف دبلیو است که یونی‌پر قصد دارد به ۱۳ میلیارد یورو افزایش دهد.


منبع : ایسنا
 
جمعه ۲۵ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۷
کد مطلب: 33886
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *