۰

90 حساب بانکی شرکتهای وزارت نفت مسدود شد

میز نفت - عضو کمیسیون برنامه و بودجه خبر داد، حدود ۹۰ حساب از شرکت‌های تابعه وزارت نفت مسدود و به حساب واحد خزانه در بانک مرکزی منتقل شده است.
وزارت نفت | میز نفت
وزارت نفت | میز نفت
به گزارش میز نفت ، محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که "آخرین وضعیت حساب واحد خزانه در دستگاه‌های اجرایی چگونه است؟" گفت: این موضوع از بندهای بسیار خوب بودجه سال 1401 بود. براساس نظارتی که ما داشتیم، بخشی از این حساب واحد خزانه مربوط به دستگاه‌های دولتی است که اکثراً به وظایف خود عمل کردند، اما بخشی از آن، مربوط به شرکت‌های دولتی مخصوصاً شرکت‌های تابعه وزارت نفت است که براساس گزارش دیوان محاسبات، از حدود 160 حسابی که در بانک‌های مختلف داشتند، تقریباً 90تای آن‌ها، شناسایی و مسدود شده و به حساب واحد خزانه در بانک مرکزی منتقل شده است، اما همچنان در حوزه شرکت‌های دولتی، متأسفانه انتظاری که ما داشتیم که باید تا آخر اردیبهشت‌ماه انجام می‌شد، صورت نگرفت.

نماینده تربت‌حیدریه در پاسخ به اینکه "اگر دستگاهی حساب واحد خزانه را اجرا نکند در حکم تصرف غیرقانونی در اموال عمومی است، آیا تاکنون پرونده‌ای برای متخلفین تشکیل شده است؟" گفت: ما آخرین جلسه کمیسیونی که داشتیم، قرار شد دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌های مجلس، یک گزارش مفصلی را به‌همراه دوستان وزارت نفت از حساب‌هایی که هنوز منتقل نشده است، ارائه کنند. اگر دلایل‌شان برای کمیسیون و دیوان محاسبات موجه بود، که هیچ، زیرا برخی دلایل به‌جهت تحریم‌ها و مسائلی از این قبیل هست و ما هم محدودیت‌هایی داریم، اما اگر دلایل موجه نباشد، قطعاً اعمال ماده 234 آیین‌نامه داخلی مجلس می‌شود.

زنگنه در پایان خاطرنشان کرد: قرار شده است کمتر از یک ماه، هم دیوان محاسبات و هم مرکز پژوهش‌های مجلس، گزارش‌شان را به وزارتخانه‌های مربوطه بدهند، اگر برای کمیسیون برنامه و بودجه، تعلل آن‌ها توجیه‌پذیر نباشد، ان‌شاءالله در صحن مجلس، اعمال ماده 234 برای آن دستگاه‌های خاص و متخلف خواهد شد.


منبع : تسنیم
 
سه شنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۱
کد مطلب: 34267
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *