۰

امضای قراردادهای نفتی میان شورون و ونزوئلا

میز نفت - وزیر نفت ونزوئلا و نمایندگان شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا قراردادهایی را با شرکت نفتی آمریکایی شورون برای کمک به احیای تولید نفت این کشور و توسعه آن، امضا کردند.
شورون | میز نفت
شورون | میز نفت
به گزارش میز نفت ، آمریکا هفته گذشته به شورون مجوز شش ماهه‌ای داد که به این شرکت اجازه می‌دهد نقش بیشتری در پروژه‌های فعلی در ونزوئلا که تحت تحریم‌های واشنگتن قرار دارد، داشته باشد. این اقدام با هدف تشویق مذاکرات سیاسی میان دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا و مخالفانش پیش از انتخابات، انجام شد.

به گفته مقامات، این قراردادها شامل پروژه‌های مشترک پتروبوسکان و پتروپیار میان شرکتهای PDVSA و شورون هستند. انتظار می‌رود این توافق به احیای تولید از دست رفته نفت ونزوئلا کمک کند و این کشور بدهی خود به شورون را پرداخت کرده و مشاغل بیشتری ایجاد شود. این پروژه‌ها در حال حاضر، حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز نفت تولید می‌کنند و فضا برای تولید بیشتر آنها وجود دارد.

طارق العسیمی، وزیر نفت ونزوئلا، بعد از مراسم امضای قراردادها، اظهار کرد: این گام مهمی به سوی مسیر درست است اما هنوز کافی نیست. ما خواستار برداشته شدن اقدامات تنبیهی هستیم که به صنعت ما ضربه زده است.

مراسم امضای قراردادها روز جمعه در دفتر مرکزی شرکت PDVSA در کاراکاس با حضور العسیمی و خاویر لا روزا، رئیس شورون ونزوئلا و آسدروبال چاوز، رئیس شرکت PDVSA برگزار شد. جزئیات دیگر این توافق‌ها فاش نشدند.

شورون درباره این دیدار اظهارنظر نکرد اما در بیانیه‌ای اعلام کرد تحریم‌های آمریکا را رعایت کرده و به امنیت و رفاه کارمندان و خانواده‌هایشان، حفظ دارایی‌های جوینت ونچرهای خود و برنامه‌های اجتماعی و بشردوستانه این شرکت، پایبند است.

شورون محتوای پیش توافق با شرکت PDVSA که از آن برای درخواست مجوز از دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا استفاده کرد را علنی نکرد. این مجوز به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه شرکت PDVSA و صنعت نفت ونزوئلا، الزامی است.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی اوایل امسال به شورون اجازه داد با مقامات ونزوئلایی از جمله افراد تحت تحریم واشنگتن نظیر العسیمی دیدار کند.

مایکل ورث، مدیرعامل شورون پنج شنبه گذشته اعلام کرد: بعید است این شرکت سرمایه گذاری بیشتری در شش ماه آینده انجام دهد زیرا واشنگتن پیش از موافقت با گام‌های بیشتر برای افزایش تولید و توسعه فعالیت، به دنبال مشاهده تحولات سیاسی بیشتر است.

بر اساس گزارش رویترز، این مجوز به شورون برای تجارت نفت ونزوئلا در آمریکا چراغ سبز می‌دهد و به ونزوئلا اجازه نمی‌دهد مالیات یا حق امتیازی دریافت کند تا مانع از سرازیر شدن عایدی فروش نفت به خزانه دولت ونزوئلا شود.منبع : ایسنا
 
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۰
کد مطلب: 34462
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *