۰

قیمت نفت روسیه بشکه‌ای کمتر 50 دلار شد

میز نفت - منابع آگاه اعلام کردند که قیمت نفت صادراتی روسیه طی ماه گذشته به زیر ۵۰ دلار رسیده است. 
نفت روسیه | میز نفت
نفت روسیه | میز نفت
به گزارش میز نفت ، منابع آگاه از وزارت دارایی روسیه اعلام کردند که متوسط قیمت نفت صادراتی این کشور در بازه زمانی ۱۵ دسامبر ۲۰۲۲ تا ۱۴ ژانویه ۲۰۲۳ معادل ۴۶.۸۲ دلار در هر بشکه و به عبارتی دیگر ۳۴۱.۸ دلار به ازای هر تن بوده است.

این قیمت کمتر از سقف تعیین‌شده توسط کشور‌های گروه ۷ که از روز ۵ دسامبر اعمال شده، است. قیمت اعلام‌شده برای نفت صادراتی روسیه تقریباً نصف قیمت نفت برنت است که هم‌اکنون حدود ۸۵ دلار در هر بشکه خرید و فروش می‌شود.

در ماه دسامبر قیمت نفت روسیه نسبت به ماه نوامبر حدود ۲۵ درصد کاهش یافت و دلیل آن هم اعمال سقف قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه برای این نفت توسط گروه ۷ اتحادیه اروپا و استرالیا بود.

در حالی متوسط قیمت نفت روسیه زیر ۵۰ دلار بوده که در دسامبر سال ۲۰۲۱، قیمت آن ۷۲.۷۱ دلار بود و در ماه نوامبر سال ۲۰۲۲ برابر با ۶۶.۴۷ دلار در هر بشکه معامله شده است. با این حال، اما کارشناسان می‌گویند تعیین سقف قیمت از سوی شرکت‌های غربی برای نفت روسیه تأثیر کمی بر کاهش درآمد این کشور خواهد گذاشت.

به گزارش وزارت دارایی روسیه، پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۳ روسیه ۱۷۲ میلیارد دلار از محل صادرات نفت و گاز درآمد داشته باشد که ۳۶ درصد بیش‌تر از سال ۲۰۲۱ خواهد بود.


منبع : دانشجو
 
سه شنبه ۲۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۰
کد مطلب: 34801
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *